Сборникът "Държавна сигурност - структура и основни документи" бе представен днес от издателя - Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.
Сборникът осветява организацията и вътрешните механизми на функционирането на ДС и развитието им през годините на тоталитарното управление (1947-1989).
Публикуваните документи застъпват три основни аспекта:
- обща структура;
- изграждане, разширяване и контрол върху агентурния апарат;
- оперативен отчет, представящ вътрешната оперативна система.
Втората и третата група от тези документи до сега не са били изследвани, а именно те се отнасят за дейности, които са били ключови за функционирането на ДС.
В предговор към сборника разследващият журналист Христо Христов напомня, че основна причина за липсата на по-системен подход в изследванията на дейността на ДС е
серозният проблем с достъпа до тези архиви през годините на прехода.
Краткият период на достъп (1997-2001) бе предшестван и последван от замразяване в периодите 1990-1997 и 2001-2006 г. - при правителствата на Андрей Луканов, Димитър Попов, Филип Димитров, Любен Беров, Жан Виденов и особено при Симеон Сакскобургготски.
През 1990-2007 г. архивът на бившето Първо главно управление - външнополитическото разузнаване - беше напълно закрит и изследователит нямаха достъп до нито един документ.
И до днес все още не са изследвани архивите на бившето военно контраразузнаване и разузнавателните служби на БНА.
Конюнктурната и непоследователна политика на държавата
по отношение на архивното наследство на ДС е била променена едва няколко дни преди присъединяването на България към ЕС.
Публикуваните сега материали са строго секретни инструкции и заповеди на министъра на вътрешните работи и секретни решения на Политбюро и на Секретариата на ЦК на БКП.
Те дават възможност да се проследи зависимостта на ДС от висшето партийно ръководство и пряката подчиненост на службите на генералния секретар на ЦК на БКП.
В началото на 50-те години, когато начело на БКП и държавата е бил Вълко Червенков, в България е бил наложен
изцяло сталинският модел на функциониране на специалните служби.
След това ясно личи волята на Тодор Живков да държи всичко в свои ръце.
През 1965 г., когато е и министър-председател, Живков вади ДС от МВР и го прави комитет, подчинен на Министерския съвет, за да го контролира пряко. Това става веднага след опита за военен преврат на обидените партийни членове в групата на Иван Тодоров-Горуня.
Също тогава е премахната забраната партийни членове да бъдат разработвани от ДС.
Документалният сборник "Държавна сигурност - структура и основни документи" е част от създаването на Единен информационен модел на структурата и управлението на документите на ДС и разузнавателните служби на БНА.
Редактори на сборника са д-р Орхан Исмаилов, който е зам.-председател на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА, и Татяна Кирякова. Книжното тяло включва 46 от издирените над 200 основни документи, а съдържанието е достъпно и на страницата в интернет на Комисията за досиетата (comdos.bg).
Преди година бе издаден първият подобен сборник - "КГБ и ДС - връзки и зависимости (1950-1991)".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!