Ш естима души са пострадали при сблъсъците на протестиращите с полицията в Пловдив в защита на Карловската Куршум джамия. Това съобщиха от Центъра по спешна помощ в града.
На пострадалите е направен пълен медицински преглед. Шестимата пациенти са приети в болнично заведение, казаха още от Спешна помощ.
Две момчета са с тежки рани по главите, след като са удряни с палки от полицаите при сблъсъка с тях.
Едно от момчетата е дало тениската си, за да бъде превързан приятелят му и раните му са били промити с кислородна вода.
Има и е момиче, което е с кървяща рана, в предната горна част на главата.
Самото момиче коментира, че е било ударено от полицаи.
То стана причина напрежението сред хората да ескалира, като недоволните нападнаха с камъни и бомбички "Джумая джамия" в центъра на Пловдив.
Изпочупени са прозорците на сградата, която се охранява от плътен полицейски кордон и жандармерия.
Повече от 10 минути хората скандираха "Долу ДПС", "Българи, юнаци!" и пееха възрожденски песни.
Броят на участващите в митинга непрекъснато се увеличаваше.
Към тях се присъединяваха хора от цялата страна, като последните пристигнаха с три автобуса от Пещера.
По данни на полицията участващите в протеста са били 3000 души.
Според кореспондента на БГНЕС от града има двама задържани.
Хората преминаха по главната улица до Турското консулство в града.
До него, в Цар-Симеоновата градина, тече импровизиран митинг.
Полицаите подгониха протестиращите по бул. „Шести септември” срещу централата на ДПС, който все още е блокиран.
Междувременно, полицаите задържаха един от младежите, хвърлил камък по тях.
На мястото пристигнаха три линейки, които прегледаха пострадалите.
Обстановката към момента е спокойна, а се разотидоха, като
преди това се уговориха да продължат протеста на 19 февруари в София, като сборният им пункт ще бъде пред Паметника на Васил Левски, но все още не е уточнен точния час.
В същото време пледоариите в Апелативният съд в Пловдив приключиха и до 30 дни магистратите ще излязат с решение по делото за собствеността на карловската "Куршум джамия".
Общината Карлово обжалва решението на Пловдивският окръжен съд от 3 октомври 2013 година, с което бе осъдена да предаде владението на сграда, някогашна джамия, с прилежащ терен от 2146 кв. м на Мюсюлманското изповедание у нас, начело с главния мюфтия.
Според адвоката на общината Тодор Димитров решението на първоинстанционния съд е необосновано и незаконосъобразно.
Мюфтийството не е доказало, че е правоприемник на карловската мюсюлманска вероизповедна община, на чието име е нотариалният акт от 1923 година, на който се позовават ишците, каза Димитров.
По думите му общината се позовава на прекратено съдебно производство в Софийския градски съд от 2010 година, при което Мюсюлманското изповедание завежда срещу Мюсюлманско сунитско-ханефитско вероизповедание за приемствеността на тези вероизповедни общини.
Оттеглянето на иска не означава, че Изповеданието не е правоприемник, защото няма краен съдебен акт, коментира адвокатът на мюфтийството Красимир Руев.
Това е вторият протест, след като миналия петък футболните запалянковци се обединиха срещу исканията на мюсюлманското вероизповедание да вземе 4 общински имота в Пловдив.
Футболните привърженици се обединяват с аргумента, че България не може да подарява държавни и общински имоти на Главното мюфтийство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!