Бг гарската конституция и други български закони и политики защитават религиозните свободи и като цяло българското правителство упражнява тази защита, се отбелязва в 13-ия годишен доклад на американския Държавен департамент за религиозните свободи през 2010 г.
Докладът бе представен днес във Вашингтон от държавния секретар Хилари Клинтън.
В раздела за България се отбелязва, че българската конституция посочва източноправославното християнство за традиционна религия, като го изключва от изискванията за регистрация в съда, докато изисква подобна регистрация за всички други религиозни групи.
Българското правителство като цяло спазва де юре и де факто религиозните свободи, но все пак не прилага последователно юридическите и политическите защити на религиозната свобода.
Съществуват опасения, че правителството не действа превантивно, за да предотврати посегателствата в обществото срещу религиозните свободи, се казва в доклада.
Продължават да се появяват и информации за нетолерантност от страна на полицията и местните власти през периода, обхванат от доклада. В него се припомня, че българската конституция забранява формирането на политически партии въз основа на религиозни принципи.
Но има опасения, че някои партии използват религиозните проблеми за политически цели.
В доклада се посочва, че някои нетрадиционни групи продължават да се сблъскват с дискриминация и предубеждения от страна на местните власти в някои населени места, въпреки, че са били регистрирани от Софийския градски съд.
Противно на закона някои общини ограничават някои форми на проповядване на религиозните убеждения и забраняват разпространението на религиозна литература дори от групи, които са били регистрирани на местно ниво.
Такива информации за ограничения е имало в Бургас, Хасково, Варна, Русе и Плевен.
В доклада се казва, че Българската православна църква, мюсюлманските и еврейските общности, както и някои протестантски групи се оплакват, че част от техните конфискувани имоти все още не са им върнати, след като са били отнети по време на тоталитарното управление на комунистическата партия.
В частта за нарушаване на религиозните свободи се посочва пример от 6 октомври 2010 г., когато полицията извърши обиск в домовете на имами и в офиси в региона на Смолян, Пазарджик и Благоевград. Те конфискуваха ислямска литература и финансова документация, които смятаха, че са свързани с дейността на незаконното крило на ислямистката организация "Ал Уакф ал ислами".
Според правителствено съобщение до медиите по този случай организацията е искала да сее ненавист на религиозна основа и да призове за подкопаване на конституционния ред, пише в доклада.
От канцеларията на главния мюфтия Мустафа Хаджи посочиха, че никой от хората, чиито домове и офиси бяха обискирани, не е изразявал екстремистки идеи. Арести по случая не бяха направени и разследването продължи до края на миналата година, се казва в доклада на Държавния департамент на САЩ.
Хилари Клинтън призова правителствата по света да защитават религиозните свободи и да създават климат на религиозна толерантност.
"Държавите, които спазват религиозните свободи, сътрудничат с гражданското общество и се борят с преследванията в тази насока, правят тяхното общество по-стабилно", заяви държавният секретар.
Според Клинтън омразата и нетолерантността дестабилизират страните. Тя посочи като положителен пример Турция, където указ, приет това лято, приканва онези, които не са мюсюлмани, да предприемат стъпки, за да си възвърнат църквите и синагогите, които са им били конфискувани преди 75 години.
Докладът на Държавния департамент защитава също така правото на хората да нямат религиозни убеждения.
В документа има черен списък на осем страни, които будят изключително безпокойство във връзка с неуважението на религиозните свободи. Те са Саудитска Арабия, Мианма, Китай, Северна Корея, Еритрея, Иран, Судан и Узбекистан. Тези страни бяха в черния списък и на доклада за състоянието на религиозните свободи през 2009 г.
Десет други страни са показали незадоволителни резултати през 2010 г. в битката за защитата на религиозните свободи: Афганистан, Египет, Ирак, Нигерия, Пакистан, Русия, Таджикистан, Туркменистан, Венецуела и Виетнам.
САЩ: Българското правителство защитава религиозните свободи
13-ият годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за религиозните свободи по света през 2010 г.
13 септември 2011, 23:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!