М аргинализацията на ромското малцинство и обществената нетърпимост към него продължава да бъде основният проблем в областта на човешките права в България.
Това се посочва в частта за България в ежегодния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права по света.
Ромският казус достигна и до съда в Страсбург, след като през миналата година държавата разруши през март няколко незаконни къщи в село Гърмен, което можете да видите във видеото. Продължаващото влошаване на медийната среда и нарастването на корпоративната и политическа зависимост на средствата за масова информация също са проблематични.
Корупцията продължи да пречи на способностите на правителството и да подкопава доверието на обществото и на бизнеса в съдебната система и други правителствени институции, се отбелязва в доклада.
Сред другите проблеми в областта на правата на човека е отношението към бежанците и в частност убийството на афганистански имигрант от български граничен полицай близо до границата с Турция на 15 октомври.
Също така лошите условия в затворите и местата за задържане, полицейското насилие и дългите забавяния в работата на съдебната система.
Има съобщения за религиозна дискриминация и тормоз в България, пише в доклада американското външно министерство. Като пример са дадени антимюсюлмански демонстрации.
Докладът отчита още слабости в процеса на интеграция на бежанците в България и политиките в тази област, изборни измами, насилие на полова основа и дискриминация срещу жените, насилие срещу деца, увеличаване на проявите на антисемитизъм в интернет, трафик на хора, дискриминация срещу хората с увреждания, етническите малцинства и хората с нетрадиционна сексуална ориентация и тези, заразени с вируса на СПИН.
.@JohnKerry’s remarks at the release of the 2015 Country Reports on #HumanRights Practices: https://t.co/JLBGe0e1ps pic.twitter.com/S3pRnMEjNO
— Department of State (@StateDept) April 13, 2016
Има освен това има данни за детски труд и дискриминация срещу представители на малцинствата при наемането на работа, посочва Държавният департамент на САЩ.
В докладът се посочва, че българското правителство е предприело стъпки за преследване и наказване на служители на силите за сигурност и други ведомства, които са извършили злоупотреби. Тези действия обаче са недостатъчни и безнаказаността е проблем, се подчертава в документа.
Очаквано докладът е особено критичен към Русия и Китай, където правозащитните организации са под все по-голям натиск, както и към Иран и Северна Корея, където хора биват измъчвани и убивани извън каквато и да било правна рамка.
„Репресиите, до които прибягват Москва и Пекин, изпращат лош сигнал в чужбина”, коментира помощник-държавният секретар на САЩ за демокрацията и човешките права Том Малиновски. Той спомена инициативата на руските власти да ликвидират свободата на сдружаване и тяхната практика да смятат правозащитниците за предатели.
Докладът обвинява руските власти в тормоз над татарското малцинство и проукраинските активисти в Крим - украински полуостров, анексиран от Русия преди две години.
Има сериозни критики и към Турция за арестите на журналисти, безконтролното прилагане на закона, забраняващ да бъде обиждан държавният глава Реджеп Ердоган и прекомерната употреба на сила срещу кюрдското малцинство, включително „произволни и незаконни убийства”.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери отбеляза, че атаките срещу демократичните ценности в глобален мащаб свидетелстват за световна криза на управлението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!