България е източник и в по-малка степен транзитна и крайна дестинация на трафика на жени и деца за сексуална експлоатация, както и на мъже, жени и деца за принудителен труд, се казва в годишния доклад за трафика на хора Държавният департамент на САЩ (Вж. доклада).
Български жени и деца са жертва на секстрафик в самата страна, особено в курортните зони и пограничните градове, както и в страни като Холандия, Белгия, Франция, Австрия, Италия, Германия и пр.
Особено уязвими потенциални жертви са ромите, пише в доклада.
Българите най-често биват превозвани за
принудителен труд
до Гърция, Италия, Испания, Дания, Словения и Великобритания. Някои деца са биват принуждавани да просят по улиците или да станат джебчии в България, но и в Гърция, Италия и Великобритания.
Правителството
не спазва напълно минималните стандарти за борбата с трафика на хора,
но полага значителни усилия в тази насока, се казва в текста.
През 2010 г. правораздавателните органи са идентифицирали по-голям брой жертви и беше увеличено финансирането за деца, станали жертва на трафик.
През февруари 2011 г. правителството е отворло втори приют за възрастни, жертви на трафик, но заради бюрократични проблеми той е успял да окаже помощ само на една жертва.
Въпреки че
по-голям брой длъжностни лица са били разследвани
за връзки с трафика на хора, няма издадени осъдителни присъди, а по-малко от 40% от осъдените за трафик през 2010 г. са прекарали време в затвора, пише в текста.
Сред препоръките на Държавния департамент са България да продължи с усилията да разследва, да обвинява и осъжда повече лица, включително длъжностни, съучастници в трафика на хора, както и по-голяма част от осъдените да бъдат изпращани в затвора и пр.
САЩ добавиха
нови 11 държави в черния си списък на страните,
които не са съумели да предприемат адекватни стъпки в борбата с трафика на хора и може да бъдат санкционирани съгласно американското законодателство, предаде ДПА.
В годишния си доклад за трафика на хора Държавният департамент на САЩ са изброени 23 държави, които не покриват и минималните международни стандарти за спиране на трафика, чиято жертва най-често са жени и деца.
Новите държави в списъка са
Алжир, Венецуела, Гвинея-Бисау, Екваториална Гвинея, Йемен, Ливан, Либия, Мадагаскар, Микронезия, Туркменистан и Централноафриканската република.
Досега той включваше
Демократична република Конго, Еритрея, Зимбабве, Иран, Куба, Кувейт, Мавритания, Мианма, Папуа Нова Гвинея, Саудитска Арабия, Северна Корея и Судан.
Една-единствена държава е извадена от него
и това е Доминиканската република.
Още 41 държави са в "списъка на наблюдаваните" и може също да бъдат санкционирани, ако не постигнат подобрение.
Докладът назовава и шест страни (Чад, Конго, Мианма, Сомалия, Судан и Йемен), в които се
използват деца войници
и не се вземат мерки за прекратяване на тази практика.
За изготвянето на документа е анализирано състоянието в 184 страни, включително САЩ. Те са оценени според постигнатото в пресичането на този съвременен вид робство.
Държавния департамент смята, че в такова робство днес живеят 27 млн. души по света - мъже, жени и деца.
Всички страни могат и са длъжни да направят повече.
Днес биват експлоатирани повече човешки същества от всякога, заяви държавният секретар Хилари Клинтън при представянето на доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!