Само 5% от учебните заведения у нас разполагат с лекари
Източник: БГНЕС
1

О коло 1200 медицински сестри се грижат за здравето на децата в българските училища, съобщи на БТА Самуил Шейнин - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета (СРСНП).

Само 5 на сто от учебните заведения у нас имат лекари, като заплащането се осигурява от родителите, допълни още той.

Необходими са още 300 сестри, за да се покрие изцяло медицинското обслужване в училищата, а в селата да се сключат допълнителни договори за обезпечаване на учебните заведения, твърди Шейнин.

Работата в училище е непривлекателна за докторите поради липса на перспектива за професионално развитие, обясни експертът.

Според него, за да стане работното място в българското училище атрактивно за медицински лица, трябва да бъде осигурено допълнително натоварване, което би гарантирало и по-високото им заплащане.

По предложение на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Министерството на образованието вече е поело инициативата за обучение на педагозите в оказване на долекарска помощ на работното им място.

Явлението трябва да стане масово, като обхване всяко училище, апелира Шейнин.

Според него средствата са налични - те са заложени в бюджетите за квалификация на преподавателите.

Грижата за здравето и сигурността на децата е първостепенна за нас, уверяват от бранша. Първа стъпка към безопасността на учениците, според педагозите, е ограждане на училищните дворове.

Над 80 процента от тях са разградени, алармира председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Той отбеляза, че масово не се спазват общинските наредби вечер училищните дворове да се затварят, за да не бъдат безстопанствени. В повече от половината учебни заведения няма спортни площадки, а 40 на сто от съществуващите не са в добро състояние, по данни на неправителствената организация.

За да се обнови качествено материално-техническата база, като предпоставка за сигурността и безопасността на децата, е необходимо целевата добавка от 25 лв. в единния разходен стандарт за всеки ученик да се удвои от 1 януари догодина, смятат от Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Предложението им вече е адресирано до образователното министерство.

Работодателите обсъждат и евентуално предложение за осигуряване на централизирана надбавка към капиталовите разходи на общините за ремонтни дейности на училищните дворове и площадки - собственост на общините.

Залагат се средства също от европроекти и от спонсори. Така според организацията може да се преодолее тенденцията за намаляване на ремонтните дейности в училищата.

Приоритетите в училищното здравеопазване у нас през периода 2014-2020 г. ще бъдат обсъдени на национална кръгла маса с международно участие, която ще се състои на 24 октомври в Перник.

Поканени са 17 институции и организации, които имат отношение към здравето на учениците. Сред тях са министерствата на образованието и на финансите, Националното сдружение на общините, БЧК, депутати, синдикални партньори и др.Очакват се гости от Сърбия, Турция, Румъния, Германия и Македония.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
- Много възпитано дете имаш! На колко е? - На два шамара и три дни без таблет.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Alexa+ на Amazon е AI, който може да вижда и разговаря

Alexa+ на Amazon е AI, който може да вижда и разговаря

Технологии Преди 30 минути

И ще помага на потребителите в ежедневието им

Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Любопитно Преди 6 часа

Новодошлите Кристофър и Виктория получиха номинация

Почина звезда от "Бъфи, убийцата на вампири"

Почина звезда от "Бъфи, убийцата на вампири"

Свят Преди 9 часа

Съдебният лекар ще определи причината за смъртта

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

България Преди 10 часа

Така номинациите стават две с тази на Йонко Грозев от ПП-ДБ

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Свят Преди 11 часа

Габард заяви, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще продължи да си "почиства къщата"

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

България Преди 12 часа

„То чак е страшно, хора! Това е като бедствие!"

Украинската армия удари силно Русия

Украинската армия удари силно Русия

Свят Преди 12 часа

В района на рафинерията са били регистрирани най-малко 40 взрива

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Свят Преди 13 часа

18-годишен е убил майка си, брат си и сестра си

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Свят Преди 13 часа

Тръмп обяви, че руските олигарси "вероятно" ще могат да кандидатстват за новата "златна карта" за $5 милиона

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Любопитно Преди 13 часа

Испанските кралски особи са заснети от Ани Лейбовиц

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

България Преди 13 часа

Отвод на съдебния състав преди месец наложи делото да започне отначало

Нова версия за падналия стълб във Варна

Нова версия за падналия стълб във Варна

България Преди 13 часа

По думите на инж. Антонов, колата е минала близо две минути след падането на стълба

Украйна контраатакува край Покровск

Украйна контраатакува край Покровск

Свят Преди 14 часа

Междувременно Русия съобщи, че настъпва в Курска област

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

България Преди 14 часа

Президентът Румен Радев регистрира леко понижение в одобрението през февруари

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Свят Преди 14 часа

Присъдата обаче е на първа инстанция

Джейн Сиймор

Зашеметяваща: Няма да повярвате, че тази звезда е на 74

Любопитно Преди 14 часа

Актрисата от „Доктор Куин лечителката“ сподели кои са нейните правила, за да изглежда все така млада и невероятно красива