Не повече 3% от българските граждани биха подали сигнал за корупция, каза Диана Ковачева, изпълнителен директор на Асоциация "Прозрачност без граници" (Transparency-BG.org).
Тя участва във форум за ефективната защита на лица, подаващи сигнали за корупция, организиран от асоциацията по случай Световния ден за борба с корупцията - 9 декември.
Според данните
на изследването, проведено между февруари
и юни 2009 г.,
основна причина
е всеобщото мнение, че това е загуба на време - дори и да подадат сигнал, едва ли нещо ще последва. 14% от анкетираните са споделили, че се страхуват да сигнализират за такова нарушение.
Регионално изследване на "Трансперънси интернешънъл", проведено в десет държави, сред които и България, показва, че броят на
подадените сигнали за
злоупотреби и корупция от
служители на публичната администрация
в България остава критично нисък.
В някои от случаите сигнали за корупция и злоупотреби са били подавани в първите два месеца от парламентарните избори към новите ръководители на областните администрации.
Изразеното отношение на зам.-областни управители, участвали в изследването, най-често е скептично към достоверността и мотивите на сигналите, е сред изводите в доклада.
Доминира разбирането, че проявата на подобна активност има пряко отношение към промените в политическия кабинет и на стремеж към израстване. Макар и рядко, подобни сигнали са отправяни и към кметове.
Сред препоръките
в доклада
са да се повиши капацитетът и насърчаването на инициативността на контролните органи и преди всичко на инспекторатите в публичната администрация, както и да се усъвършенстват механизмите за защита на лица, които подават сигнали и са готови да свидетелстват при наказателно преследване.
Според авторите на доклада трябва да се формулират ясни ограничения и гаранции, че механизмът за подаване на сигнали няма да бъде компрометиран чрез използването му за решаването на лични конфликти.
Сред участниците във форума са министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, зам.-министърът на правосъдието Христо Ангелов, вече бившият председател на парламентартната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси Яне Янев.
80 сигнала за корупция за постъпили по различни канали в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза министър Росен Плевнелиев.
Той отбеляза, че на горещата телефонна линия в министерството и в пощенската кутия, създадена за целта, са подадени по два сигнала, по имейл и факс са дошли 62 сигнала, а 14 са от организираната приемна за граждани.
Министърът отбеляза, че се обмисля идеята за внедряване на "тайни агенти" в министерството, тоест хора, които да следят за различни корупционни практики.
Няма никаква защита за хората, подаващи сигнали за корупция, заяви Яне Янев.
Той посочи, че трябва да има законодателни промени в тази насока. Над 50 на сто от хората, които са подали сигнал в комисията за борба с корупцията, са тероризирани след това от представители на различни институции в държавното и общинското управление, заяви Янев.
Трябва да има открити конкурси за всички длъжности в държавната администрация, каза финансовият министър Симеон Дянков по време на кръглата маса.
Той посочи, че честа практика на предишния министър на финансите е било назначаването на хора без конкурси. Не би ми минало през ум да направя подобно нещо, защото не бих могъл да познавам всички кандидати и да преценя кой е най-добър за съответната длъжност, коментира Дянков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!