В секи трети българин у нас има роднина или приятел в чужбина, но само 2% биха искали да се преместят в чужбина за постоянно.
Това сочат данните от изследване на социологическата агенция ТНС ББСС, представени от регионалния директор на агенцията Марчела Абрашева. Проучването е осъществено по поръчка на неправителствената организация за българи, завърнали се от чужбина – „Тук-Там“.
Резултатите от изследването показват още, че
едва 15% от българите изявяват желание да напуснат страната за дълго и то не за да емигрират, а да търсят работа.
Според Жоро Пенчев, зам.-председател на Управителния съвет на Сдружение „Тук-Там“, това е много добра новина и означава, че хората очакват в България да настъпят положителни промени.
„Основната причина българи, реализирали се в чужбина, да се върнат у нас, е, че те остават свързани и биха предпочели да останат тук, ако им се предоставят възможности. Много българи не са наясно, че имат много добри възможности за реализация тук и ние се опитваме да им покажем това, да ги свържем с тези възможности“, обясни Пенчев в интервю за БНР.
Данните от проучването сочат, че близо 2 млн. българи живеят в чужбина, като три четвърти от тях работят или учат в рамките на Европейския съюз.
Почти две трети от българите в чужбина са в най-активната си възраст – между 25 и 44 години, а близо три четвърти от тях се прибират поне веднъж годишно. Това говори за засилена мобилност на българските граждани.
По думите на Марчела Абрашева
вече не можем да говорим за емиграция,
а за отваряне на възможностите и глобализирането на българската общност.
Българите в чужбина се връщат все по-често, инвестират заработените си пари в българската икономика и подпомагат средата ни тук дори от разстояние, обясни тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!