О т секретариата на Симеон Сакскобургготски коментират решението на Светия Синод да го споменава в богослуженията си като „цар на българите“, като определят дебатите като опит да се отвлича общественото внимание от злободневните въпроси.
„Нека не позволяваме да ни манипулират с конспиративни теории и жалки политически игри,
които нямат нищо общо с решението на Светия Синод“, се казва в съобщение на секретариата на цар Симеон II, публикувано на официалната му интернет страница.
„Така, както съм служил на Църквата и на Република България, възнамерявам да го правя и занапред“, припомнят думите на Сакскобургготски по време на церемонията за връчването на ордена „Св.Иван Рилски“ на 2 май.
От секретариата опровергават информацията, появила се в някои медии, че Симеон Сакскобургготски ще посети Москва за 9 май – Деня на Европа, който Русия чества като Ден на победата над нацистка Германия във Втората световна война.
През уикенда двама български президенти – Росен Плевнелиев и Георги Първанов, защитиха идеята за републиката и се противопоставиха на решението на Светия Синод да споменава името на Симеон Сакскобургготски като „цар на българите“ в богослуженията.
По-рано днес лидерът на ДСБ и съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок
Радан Кънев заяви, че „коронясването на бивш премиер точно преди очакваното му посещение в Москва на 9 май“ не е съвпадение.
„Не мога да пропусна грубата и изключително обидна за всички вярващи българи намеса на представители на българската православна църква в политиката през миналата седмица“, посочи Кънев в Благоевград, цитиран от пресцентъра на РБ.
„Изявлението на пловдивския митрополит, в което той заяви, че реформите в България трябва да спрат и влезе в груба политическа атака срещу конкретен министър, каквато дори политици не си позволяват, и смехотворното коронясване на бивш български премиер точно преди очакваното му посещение в Москва на 9 май, защото, вярвайте ми, тук не става дума за съвпадение, представляват
груба, недопустима намеса на църквата в българската политика,
както вътрешната, така и външната политика на България, намеса, която е изключително уязвяваща самата църква и изключително обидна за вярата на истинските християни в България“, подчертава още Кънев.
„Излишно е да се драматизира решението на Светия Синод, тъй като Симеон II си е роден цар“,
каза историкът акад. Георги Марков пред агенция „Фокус“.
„Днес, той е монарх без царство, но това не означава, че някой може да му отнеме царското достойнство. Не е необходимо съветниците на президента да предизвикват паника и да говорят за Конституцията, за парламентарната република. Не може да има цар без царство в парламентарна република. Това исторически погледнато не е учудващо за мен. Не може президентът да се намесва в решенията на Светия Синод. Това е независима институция и българската православна църква има традиции“, заяви още акад. Марков.
„Всяка неделя на големите празници Симеон Сакскобургготски ще бъде споменаван четири пъти. Това е смайващо.
Ще го споменават като цар и излиза, че държавата е монархия“,
коментира богословът Тони Николов пред Нова ТВ.
„Единственият цар е Христос“, допълни той.
„При република църквата е паралелен свят на държавата“, допълни той и припомни, че през 2001 г. в присъствието на патриарх Максим, Симеон се е заклел в републиканската Конституция.
„За мнозина този акт има значението на абдикация“, обясни богословът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!