Има категорично решение на политическо ниво образованието постепенно да се превърне в първостепенна важност, сега то е трето по бюджет, заяви пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, след като откри новата учебна година в 134 СОУ "Димчо Дебелянов".
Той бе попитан дали учителите ще имат по-високи заплати - след като министър Дянков е обещал, че ще има повече пари за образование.
"Ако искаш да промениш обществото, трябва да промениш образованието
или ако искаме да се борим за първите места в ЕС, трябва да модернизираме нашето образование и да "скочим" наистина в дълбокото в 21-ви век", коментира министър Игнатов.
Той смята, че след като се дадат повече пари за системата на образованието, това ще се отрази на благосъстоянието на работещите в нея.
"Трябва да се измъкнем от кризата, сега всички искат високи заплати. Министър-председателят ни получава 1 500 евро месечно, а върху плещите му лежи ежедневната отговорност за страната", коментира Сергей Игнатов исканията за по-високи заплати.
Игнатов съобщи, че наскоро в Хасково учители са му поставили въпроса за необходимостта от ново учебно съдържание, програми и учебници, след като е направен анализ на държавните образователни изисквания. За тези промени ще се дискутира на кръгла маса в Хасково - между 10 и 15 октомври.
Правителството има ангажимент до края на своя мандат България да има "електронно правителство", а част от него ще е и
електронизацията на целия учебен процес в училище,
каза министърът.
Проектът за Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в образованието беше временно спрян заради одити и сега ще продължи, каза Игнатов и напомни, че електронизацията на обучението в училище е процес.
По думите му трябва да се създадат условия, за да може след 5-6 години да има добра електронна среда за обучение в училище.
За първи път от тази учебна година в училище "влизат" електронните учебници. Първата им версия на издателство "Просвета - "Вълшебните книги", включва 45 заглавия - от буквара за най-малките до езиковите учебници за осмокласниците.
В електронните учебници е включен целият задължителен учебен материал от традиционните хартиени учебници.
Министър Игнатов описа как вижда българското училище през 2020 г. - да няма разлика между контактното обучение - това, което е в клас - и обучението по интернет. Родителите и техните деца, ако са били болни, ще могат в интернет да се запознават с уроците.
Тогава родителите, не както е днес - с есемес или по имейл, да получават информация за "двойки и шестици", а ще могат да влязат в "целия учебен процес", каза министърът.
Затова трябва да направим тази първа крачка - да създадем "елекронната магистрала", по която ще се случи най-доброто за нашите деца, заяви той.
Електронното обучение ще се осъществява с европейски средства и по проекта за ИКТ в образованието.
Датата за началото на учебната година
ще бъде включена в новия Закон за предучилищното и училищното образование. Проектът трябва да бъде внесен до декември за обсъждане в Народното събрание.
От началото на тази година родителски асоциации и ученици обсъждат заедно с МОМН дали учебната година да започва от 1 или от 15 септември.
Министър Игнатов каза, че е раздвоен заради икономиите, които биха постигнали училищата, ако учебната година започва по-рано. За да се учи динамично и да има повече ваканции, по-хубаво е училището да започва по-рано.
Игнатов за пореден път отбеляза, че у нас има и традиция да се ходи семейно на почивка от 1 септември. Затова много са причините засега 15 септември да остава като дата за началото на учебната година, а и около 6 септември има много почивни дни.
С. Игнатов: Има политическо решение образованието да стане приоритет
До две години ще е електронизиран целият учебен процес в училище, обяви министърът на образованието, младежта и науката, след като откри новата учебна година
15 септември 2011, 14:28
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!