Д ухова музика, празнични маратони, заря-проверка, отдаване на почит пред различни паметници в страната и възстановки на събитията от преди 132 години, включително с използване автентични оръжия от това време.
По този начин България отбелязва днес един от официалните си празници – Денят на Съединението. На 6 септември 1885, благодарение на политическото единство и вътрешната революционна борба, е обявено съединението между Княжество България и Източна Ромелия.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ РАЗЛИЧНИТЕ ЧЕСТВАНИЯ НА ПРАЗНИКА ИЗ БЪЛГАРИЯ
Националното обединение е осъществено противно на волята на Великите сили, залегнала в Берлинския договор след Руско-турската освободителна война.
От 1998г. 6 септември е един от официалните празници в страната.
В автентични възрожденски и четнически облекла се облякоха голям брой хора в Пловдив и региона – главен град на Източна Румелия и централното място на събитията през септември 1885.
Празничната програма там продължава през целия ден с армейска духова музика и възстановки на ключовите събития. По-късно на централният площад предстои и тържествена заря-проверка, в която слово ще изнесе и президентът Румен Радев.
В чест на Съединението, което е и официален Ден на Пловдив, Регионалният исторически музей показва интересна изложба за Първата световна война през лични документи и вещи на участници.
В близкия град Съединение пък се проведе празничен маратон, чийто старт бе даден с гърмежи от черешови топчета.
Във Варна, София и Велико Търново официалните тържества за празника протекоха до обяд.
В столицата те се състояха пред мавзолея на Княз Александър Батенберг – държавен глава на България по време на Съединението.
„Днес се връщаме към тази дата, несъмнено защото чувстваме, че ни липсва чувството на национално обединение около национална кауза. На 132-ата годишнина от онзи исторически ден не можем още да не си дадем сметка, че един народ е обединен, когато върви напред, обединен от общи цели. Сега дългът ни е общ, и пред паметта на апостолите на българската свобода и Съединение и пред днешния и утрешния ден на страната ни, на дедите ни, на децата ни“, заяви председателят на Народното събрание Димитър Главчев пред събралите се граждани в София.
„Нужно да помним имената на княз Александър Първи Батенберг, Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Георги Странски, Данаил Николаев и други, които са имали волята да обявят Съединението и да покажат, че българите имат силата сами да пишат своята история”, заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Тя изтъкна, че само 7 години след Берлинския конгрес българите налагат своята собствена воля, без да молят за подкрепа. „Съединението на България показва ясно, че силата на една нация е в силата на нейния дух, във висотата на целите, в единението и копнежите на сърцата и в дни на лутане неговата светлина чертае пътя“, заяви Фандъкова пред гробницата на Батенберг.
Преди 132 години самият княз не се намира в столицата, а във Варна. На 6 септември той говори пред сградата на старата поща в морската ни столица и призовава събралите се хора: „Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!”
В чест на това събитие и Съединението днес варненци отбелязаха празника с празнично шествие до Паметника на загиналите в Сръбско-българската война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!