От 1 октомври влиза в сила новият Семеен кодекс, който за първи път у нас дава възможност на съпрузите да сключат брачен договор.
В Семейния кодекс се регламентират условията - брачният договор съдържа уговорки само относно имуществените отношения между страните като: правата върху имуществото, което се придобива по време на брака и преди брака, имуществените последици при развод, разпореждане с имуществото вкл. и със семейното жилище, издръжката на децата от брака, както и издръжката на съпрузите по време на брака и при развод.
Брачният договор не може да съдържа разпореждания за случаи на смърт.
Брачните договори се подписват пред нотариус и ще се регистрират в централен електронен регистър към Агенцията по вписванията.
Съпрузите могат да сключват брачен договор и по време на брака.
По време на дебатите в парламента остро се изказа депутатът от БСП Любен Корнезов.
Въвеждането на брачен договор превръща брака в търговска сделка,
заяви той и специално подчерта, че бракът е съюз между мъжа и жената.
Освен това, според него, с приетия текст в кодекса мъжът ставал слабата страна и в българските условия той можел да навлече повече беля отколкото полза.
С подписа под брачния договор колкото и да ви се иска няма как да гарантирате, че ще се обичате докато смъртта ви раздели, но, ако раздялата дойде по-рано, поне ще е ясно кой какво ще получи, смятат други юристи.
"Романтичният период е кратък. С раждането на децата, с натрупването на задължения неизменно прагматичната част завзема романтичната част от отношенията между съпрузите", коментира Стилияна Григорова от Брачната колегия на Софийския районен съд.
Три варианта за уреждане на имуществените отношения,
предлага новият Семеен кодекс: както досега - всичко да е общо, разделност - всеки да притежава това, което купува, и брачен договор. Преди сватбата двойките ще декларират в общината кое са избрали.
Юристите не очакват бум на брачните договори след като влязат в сила.
"Мисля, че все още надделява чисто патриархалният момент за това съпрузите да са едно семейство. Двамата заедно да полагат грижи и това, което се придобива, да е на двамата", посочи Стилияна Григорова.
С брачния договор могат да се уредят и правата, и задължения на всеки към разходите в семейството.
Според специалистите, ако не е изпипан, документът може да създаде проблеми и да забави развода. Има случаи обаче, за които горещо се препоръчва.
Нотариусът Валери Манчев счита, че това ще е инструмент, по-адекватен за хора с голямо имущество или за опарилите се - сключващи втори или трети брак. Тук се изисква от партньорите едно по-голяма зрялост, за да могат да разискват имуществени отношения без да накърняват личните си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!