В 25 лечебни заведения ще бъдат организирани Дни на отворените врати по повод днешния Световен ден за борба с туберкулозата, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ). Тази година той се провежда под мотото "Открий, лекувай, излекувай всеки".
Списъкът на местата, където ще се извършват безплатни прегледи, е публикуван на сайта на МЗ.
С 3% са намалели болните от туберкулоза у нас през 2014 г. в сравнение с предходната година, сочат предварителните данни на "Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България".
През 2014 г. те са били 22.7 на 100 хил. души, като общият им брой е бил 1871 в сравнение с 1932 души през 2013 г., уточняват от МЗ.
Данните обаче сочат, че в някои региони на Северозападна и Централна България заболеваемостта от туберкулоза на 100 хил. души население е над средната за страната: Видин - 33.5; Враца - 44.3; Монтана - 32.5; Кюстендил - 32.2; Перник - 30.3; София област - 34.5; Габрово - 30.4.
Запазва се и тенденцията броят на мъжете, страдащи от туберкулоза, да е два пъти по-голям от този на жените.
Над 72% от регистрираните пациенти са с туберкулоза на белия дроб, като над половината от тях отделят туберкулозни бацили и носят риск за околните контактни лица.
През годините се запазва тенденцията от всички регистрирани случаи с туберкулоза над 88% да са новооткрити, а останалите 12% са пациенти, които в миналото също са боледували от туберкулоза.
През 2014 г. са регистрирани 187 деца, болни от туберкулоза
В последните години броят на децата между 0 до 17 години представлява между 9% и 10% от всички случаи на туберкулоза в страната.
По данни на Националния регистър по туберкулоза процентът на успешно излекуваните пациенти се увеличава от 80% през 2007 г. до 86% при пациенти започнали лечение през 2012 г.
Диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата у нас са безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус, напомнят от пресслужбата на МЗ.
Важна роля в предоставянето на специфични услуги и постигането на ключови резултати имат и неправителствените организации.
През 2014 г. над 22 хил. лица от уязвимите групи са преминали скрининг за риска от туберкулоза. Сред тях са лишени от свобода, лица, употребяващи наркотици, бежанци, мигранти, деца на улицата, младежи в риск и представители на ромска общност.
По програма "Укрепване на Националната програма по туберкулоза в България" през изминалата година са изразходвани общо 1 434 579 евро, предоставени от Глобалния фонд. Със средства на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария през 2014 г. беше извършен и ремонт на фтизиатричното отделение към "СБАЛПФЗ - Бургас" на стойност 23 хил. лв., и беше въведена в експлоатация
изцяло реновираната Национална референтна лаборатория по туберкулоза
към Националния център по заразни и паразитни болести в София. Благодарение на финансовата подкрепа на Глобалния фонд и Световната здравна организация през последните четири години е било осигурено лечението на 193 пациенти с мултирезистентна туберкулоза (MDR-TB) в специализираната болница в Габрово, където бе изграден и специално оборудван сектор за тях, съобразен изцяло с мерките за контрол на инфекцията.
Данните показват, че по време на проведените за периода 2009-2014 г. дни на отворените врати броят на анкетираните за туберкулоза лица е 76 255, като 849 са диагностицирани с туберкулоза и насочени към лечение, а на 2890 души е открита латентна туберкулозна инфекция и те са били обхванати с химиопрофилактика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!