Пр риархът на Русия Кирил пристига днес на тридневно посещение в
България, придружен от официална църковна
делегация.
Печатът днес напомня, че това е първо негово официално посещение в България. При пристигането си на софийското летище гостът ще направи изявление и след това не се предвиждат други срещи с медиите.
Заедно с
97-годишния български патриарх Максим, патриарх Кирил ще отслужи
литургия в катедралния храм "Александър Невски" в София , а според обявената в последния момент в Москва програма "ще проведе срещи със светското ръководство на България и с руски граждани".
В събота в Пловдив патриарх Кирил първо ще отиде да положи цветя на "Альоша" - паметника на Съветската армия, после ще сложи цветя и на паметника на Цар Осободител и на руските воини, загинали през 1878 г. и след това, отново с патрирах Максим, ще отслужи молебен в храма "Св. Марина".
Начело на тържествено шествие от площад "Джумаята" ще има иподякони с
хоругви - църковни знамена с изписана икона и кръст, които
напомнят победата на Иисус Христос над ада, дявола и смъртта, и
които подсилват вярата на хората, че под защитата на Бога за тях
не е страшен никакъв враг, уточняват за БТА богослови от Пловдив.
Духов оркестър и гвардейска рота също ще
придружават делегацията по пътя до храма "Света Марина", която
се очаква да мине през шпалир от танцьори от ансамбъл "Тракия". Облечени в
народни носии от всички етнографски области в Пловдивска
епархия те щели да хвърлят цветя пред гостите.
Светият синод на Българската православна църква определя визитата като едно от най-важните събития и за православните християни в страната за годината.
Журналистът от Българската национална телевизия Горан Благоев
днес коментира руския патриарх Кирил като харизматична и противоречива
личност. "От перестройката насам няма друг патриарх, обект на толкова критики, както е Кирил", аргументира се Благоев. "- То
не беше заради имоти, заради откритата му подкрепата към Путин, заради
проповедта му православните да не ходят на митингите на опозицията",
допълни той.
Горан Благоев обясни, че за трите години откакто оглави
руската патриаршия, Кирил е влязъл в конфликт с румънската и сръбската
патриаршия. "Т.е. идването му тук е едно дипломатично размахване на пръст
спрямо тези двама патриарси", коментира журналистът.
Горан Благоев напомни, че върху новия Устав на Руското подворие у нас като самостоятелно юридическо
лице лежи подписът на Руския патриарх негово светейшество Кирил, а
датата под него е 23 октомври 2011 г.
Това би трябвало да подскаже,
че не характерът на дошлия от Рим нов предстоятел на руската църква
"Св. Николай" е причина за скандалите, които тресат енориашите на руската църква в София в необичайна конфронтация с духовника.
До днес без отговор остава искането на енориашите, отправено в писмо до патриарх Кирил преди два месеца.
Става дума за скандали, предизвикани от игумена Филип Василцев, който прави всичко възможно да изгони от храма над сто вярващи, след като вече изгони един свещеник и един дякон.
Професор Калин Янакиев е един от тези енориаши, подписали писмото до патриарх Кирил. Той много се надява да бъде приет от госта и пише днес във в. "Труд":
"Пристигането на руския настоятел Филип Василцев в България бе съпроводено със скандал. На богослужение в храма бяха поканени целият "сонм" от архонти, вкл. и руският архонт, живущ в България, съмнителният бизнесмен Ованес Мелик-Пашаев. Когато медиите реагираха и публикуваха снимка с архонтските знаци на Пашаев, игумен Филип нареди те да бъдат заличени с фотошоп (в сайта на руския храм - бел. ред)."
Но проф. Янакиев обяснява, че енориашите на храма са влезли в конфликт поради чисто богослужебни нововъведения на националистическа основа.
Още си идването си игумен Филип отменил четенето на неделното евангелие и на български език. До тогава практиката била да се чете на черковно-славянски и на български.
Проф. Янакиев привежда примери от действията на игумен Филип и прислужващия го йермонах Зотий, които според него доказват, че "църквата е превърната в поделение на ДС или КГБ".
Злоупотребно е било с неща, които енориашка - рускиня е казала на изповед, а това, подчертава професорът, е "страшно престъпление от църковна гледна точка".
В храма се окачват страници от политическия вестник "Земя" (издаван от някогашния шеф на Шести отдел на Шесто управление на бившата Държавна сигурност Димитър Иванов - бел. ред) - с хулни думи за хората, които критикуват настоятеля.
Авторът на статията в "Труд" подчертава, че този конфликт е първият, която не е за свещи, за пари, за имоти, а е принципен и духовен.
"За първи път група вярващи защитава своето право на вяра, достойнство и зачитане на религиозните си права. Църковната интелигенция си защитава достойнството. Следователно той заслужава обществено внимание", пише проф. Янакиев.
Руският патриарх и скандалът в Руската църква в София
Светият синод на Българската православна църква определя визитата като едно от най-важните събития и за православните християни в страната за годината
27 април 2012, 11:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!