Руската православна църква (РПЦ) няма имоти в България, а храмът "Св. Николай Чудотворец" в София е собственост на руската държава, а не на РПЦ, каза в интервю за БТА йеромонах Зотик Гаевски - секретар на подворието на Московския и на цяла Русия патриарх в София.
Той посочи, че през 1952 г. е било решено да се предадат "в юрисдикция и владение на Българската православна църква енории, манастири и клир на РПЦ в България".
Оттогава досега
никога не е ставало въпрос за връщането на имоти на РПЦ и такъв въпрос никога няма да бъде повдиган,
коментира секретарят на подворието.
От 28 до 30 април се очаква официална визита на руския патриарх Кирил в България. Йеромонах Зотик съобщи, че се очаква руският патриарх да има срещи с българския патриарх Максим, както и с президента Росен Плевнелиев, с премиера Бойко Борисов, с председателя на българския парламент Цецка Цачева, но програмата за посещението му ще бъде изготвена от Светия синод на Българската православна църква.
Последното посещение в България на руски патриарх е през 1998 г. - тогавашният патриарх Алексий Втори е тук по време на Всеправославния църковен събор, на който е бил преодолян разколът в БПЦ, припомни секретарят на руското подворие в София.
Йеромонах Зотик определи като погрешна информацията в някои български медии, че Руската православна църква е поискала независимост на българска територия, за да може да се разпорежда с имотите, дадени преди 60 години на страната ни.
Той обясни, че по никакъв начин не може да се говори за някаква независимост, защото подворието на Московския и на цяла Русия патриарх и храмът "Св. Николай" е представителство на РПЦ при БПЦ в София. Това означава, че това не е енория, а е представителство на една поместна църква в друга поместна църква.
В България също има представителство и на Румънската православна църква, отбеляза йеромонах Зотик.
Той припомни, че на 10 ноември 1952 г. в юрисдикция и владение на БПЦ са били предадени следните имоти: енорията в село Царевброд, енориите в град Димитрово (Перник) и в град Варна, енорията в Пловдив, храм-паметникът на Шипка, енорията в Княжево, енорията в Русе, мъжкият манастир "Св. архангел Михаил" в село Кокаляне и девическият манастир "Покров Богородичен" в Княжево.
По повод искането на богомолци от руската църква в София игумен Филип Василцев да бъде отзован заради разделянето на българските християни въз основа на етнически принцип, йеромонах Зотик каза, че храмът има настоятел, който се назначава със заповед на патриарх Кирил и само той може да го отзове.
"Не отговаря на истината, че отец Филип е гонил от храма български богомолци, защото той никога не ги е разделял на българи или руснаци. Винаги сме живели и ще живеем като едно семейство, в което цари любов и разбирателство", каза йеромонах Зотик.
Не сме твърдяли, че има забрана за достъп на богомолци в Руската църква в София, в действителност
от нашия храм бяха прогонени двама от българските свещенослужители –
дякон Сава (Кокудев), който беше преместен в друг софийски храм, и отец Николай (Нешков), който е преместен от игумен Филип на служение в малката болнична църква "Св. Пантелеймон" към дома за възрастни хора в кв. Княжево.
Това уточниха в отворено писмо миряните, подписали писмото за отзоваване на игумен Филип Василцев.
"Отказваме да приемем изместването на проблема в нашия храм. Ние се противопоставяме на опита на игумен Филип да сложи рязка граница между руснаците и българите в енорията и да използва това разделение като инструмент за прокарване на "русифициране" в богослужението, неделното училище и просветните сбирки към храма, незачитайки досегашните традиции и мнението на хората, които са положили огромен труд за установяването им, пишат миряните в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!