Р усия временно забранява вноса на свине и свинско месо от България, предава РИА Новости.
Решението за налагане на временна забрана е свързано с идентифицирането на вируса на африканската чума по свинете (АЧС) у нас.
"От 6 септември Росселхознадзор налага временни ограничения на доставките за Русия от всички райони на територията на Република България на живи прасета, свинско трупно месо, свинско и продукти, съдържащи свинско месо, свински ембриони и сперма от нерези", се казва в изявление.
Посочено е, че изключение представляват продуктите, които са били обработени по технология, която гарантира унищожаването на вируса на АЧС: готови продукти от свинско месо; готови продукти, съдържащи свинско или животински суровини от свинско месо; суровини от животински произход от свинско месо, предназначени за производство на фуражи за непродуктивни животни и за животни с ценна кожа.
Агенцията добавя, че АСЧ е проникнала в България, въпреки че през август 2018 г. страната е започнала да изгражда 130-километрова ограда по границата с Румъния, за да предотврати свободното движение на диви свине.
Изграждат телена ограда по границата с Румъния заради чумата по свинете
Тревога: Намериха труп на диво прасе край Шабла
В момента българските ветеринарни служби провеждат епизоотично проучване, за да установят източника на инфекцията.
В края на август огнище на африканска чума беше открито в с. Тутраканци, Провадия.
Ден по-късно започна евтаназията на животни в района, а министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов обеща обезщетение по пазарни цени на собствениците на регистрирани свине.
От другата страна на река Дунав обаче се задава нова заплаха. В близкото до Русе Гюргево има заразени животни. Заради непосредствената близост в Русенско хората също започнаха да колят прасетата си.
"Свикахме кризисния щаб в Русенско, въпреки че мерките, които взимаме, са от няколко месеца. Извършена е дезинфекция на Дунав мост. Отнемат се пренасяните меса на митницата. Контрол в малките стопанства обаче няма и възможността да се разнесе заразата е именно в гледаните в задния двор прасета", коментира областният управител Галин Григоров.
По думите му единственото решение към този момент да се ограничи заразата е в близката година хората да не отглеждат прасета в личните си стопанства.
"Ситуацията е повече от критична.
Намирате ме в Брюксел, където втори ден тече конференция и обсъждаме мерките за африканската чума. Всички са силно разтревожени. На този етап препоръките за прасетата в задния двор не може да станат задължителни, но е силно препоръчително да се изколят животните навреме", заяви зам.-министърът на земеделието Янко Иванов в предаването "Здравей, България".
Той обясни, че най-рискова е групата на прасета, чиито стопани са и ловджии. Ако някой от тях си занесе болно диво прасе вкъщи, цялото стопанство може да пострада.
"Важното е да разделим тези две популации – домашната от дивата свиня, защото ако се заразят домашните, трайно ще се вкорени това заболяване в България и тогава войната ще бъде дълга и окопна. Хората трябва да знаят това", предупреди зам.-министър Иванов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!