Законопроект, който Държавната дума ще гледа утре на второ четене, възражда доброволните отряди в Русия, пише официозът "Росийская газета".
Такива отряди действат отдавна в много региони, където цивилни граждани на обществени начала патрулират заедно с полицията или дежурят в собствените си входове - гонят наркомани, алкохолици и крадци.
Правда.ру разказва за един такъв отряд в Калуга, където има доброволческа група, съставена от жени на възраст от 65 до 80 години. Жените излизат всяка вечер на бойно дежурство в районите, където живеят. Наричат ги "бабушкин патрул".
Очаква се законът да упълномощи патрулите заедно с полицията да проверяват документи, да задържат хулигани и други правонарушители, да спасяват пострадали при стихийни бедствия, аварии и катастрофи, и дори да участват в охраната на държавната граница. Предвижда се отрядите да бъдат само помощници на полицията, без правомощия да заместват официалните органи на реда.
Законът е приет на първо четене в края на септември, предстои гласуване на още две четения, като е необходимо и одобрението на Съвета на Федерациите и на Президента. От опозиционната партия "Яблоко" се обявиха против закона и на 16 ноември организираха протест срещу легализирането на отрядите.
Първите доброволни отряди се появяват във Великобритания в средата на XVII век. Днес там действат групи с различни наименования към общините или местните полицейски участъци. Отрядниците нямат никакви привилегии, но имат право да извършват т.нар. граждански арест, което се простира върху всички британци.
Подобни организации има в редица европейски страни. През 1972 г. в САЩ също е създадена програма "Съседско наблюдение", финансирана от федералния бюджет. Докато изпълняват задълженията си, отрядниците получават правата на шерифи - могат да арестуват заподозрени, да правят обиски и да охраняват местопрестъпление. Неотдавна подобен квартален патрул застреля тийнейджър с пистолет-играчка в ръката, смятайки че е истинско оръжие.
След ислямската революция в Иран са създадени отряди на т.нар. басиджи. Ръководи ги Корпусът на гвардейците на ислямската революция, който организира за тях редовно военно обучение. Басиджите патрулират из улиците и бдят за спазването на ислямския морал.
В повечето латиноамерикански и африкански страни обаче доброволните отряди са се превърнали в "ескадрони на смъртта".
Затова днес гражданските формирования в помощ на полицията са строго забранени в тези държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!