Ме е би няма много причини заблудени посетители да се отбият в Рудник, малко селце в Югоизточна България, но веднъж попаднали там, е разбираемо, ако започнат да виждат сякаш двойно.
Това иначе доста невзрачно миньорско селище с около 5000 жители дава ново значение на термина "град на близнаци" с необичайно високия си - и до този момент необясним - брой на близнаците.
Феноменът трябва да се проучи научно, но местните хора настояват, че той има нещо общо с водата.
Тереза Тодорова е има сестра близначка като майка си. Лелята близначка пък се омъжила за мъж, който има брат близнак. В крайна сметка има пет двойки близнаци в семейството на Тереза.
И те не са единствените: според официалната статистика общо 56 двойки близнаци са родени в Рудник от 1944 г. насам.
Миналата година от 60 раждания в селото четири са на близнаци, т.е. 6,7%, доста над средния дял за страната - 1.5%.
Селото се гордее със своите близнаци толкова, че започна да организира ежегоден фестивал преди пет години, на който
всяка пролет се събират млади и възрастни двойки
Тази година две еднакви тийнейджърки в традиционни дрехи засадиха дърво в малка градина пред кметството, докато две ромски момичета като огледални образи се въртяха наоколо в пурпурните си дрехи.
Заради растящата употреба на зачеване ин витро, много близнаци се раждат в България, както и в други държави по света. Миналата година от 80 956 новородени в страната, 1181 бяха двойки близнаци.
В Рудник обаче, който е на около 15 км югозападно от Бургас, местните хора настояват, че близнаците се зачеват и раждат по естествен път.
Който пие от минералната вода на Рудник, диша местния въздух и се препъва по камъните ни, определено ще има близнаци, убедена е Димка Кателиева, организатор на фестивал в селото.
Местните власти твърдят, че водата на Рудник отговаря на всички изисквания и че не е правено никакво специализирано научно изследване досега на мистериозния феномен с близнаците там.
Водещ гинеколог и изследовател от София, пожелал анонимност, предполага, че възможно обяснение може да е наличието на елементи (във водата и в почвата на региона), които стимулират овулацията, т.е. производство на многобройни яйцеклетки.
За професор Иво Кременски от Националната лаборатория по генетика в София обаче става дума просто за наследственост.
Рудник - българското село на близнаците
Местните хора обясняват многото еднакви двойки с водата и въздуха в селото край Бургас, учените още не са изследвали феномена, пише Весела Сергиева за АФП
21 юни 2010, 10:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!