Ни ионалният омбудсман Константин Пенчев помоли всички ромски организации да дойдат при омбудсмана и да поставят проблемите си.
На среща за обучение на балкански ромски лидери под наслов "Ромски лидери за регионално сътрудничество" омбудсманът каза, че при него постъпват малко жалби от роми, което не значи, че те няма от какво да се жалват, но по редица причини те не стигат до омбудсмана.
Нашето общество е огромен длъжник не само на ромите, но и на всички бедни хора, които не могат да си позволят адвокатска помощ, заяви Пенчев.
Проблеми с ромите в България има, категоричен беше Пенчев, който постави проблеми, свързани със събарянето на незаконни ромски жилища.
Той напомни, че България вече е осъдена от Комитета по социални права на Съвета на Европа за едно събаряне на ромско гето от незаконни постройки, а в решението се посочва, че именно държавата е създала условия да има незаконно строителство.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Зинаида Златанова
каза, че хората от ромски произход днес те са най-многобройното етническо малцинство в
Европа - между 10 и 12 млн. И напомни, че нашите роми освен български са и
граждани на Европа.
Ромите не се нуждаят от отделен пазар
на труда, нито от отделни училища, които продължават сегрегацията на
техните деца, те не искат и ремонтирани ромски гета, каза Златанова.
Нашата цел е ромите да бъдат приети на равноправна основа, да бъдат
интегрирани в обществото, добави тя.
Златанова каза още, че
стратегия за ромско социално приобщаване на европейско ниво ще прикани
държавите-членки да направят свои национални стратегии за решаване на
проблемите на ромското малцинство и за пълноправната им интеграция в
обществото. От българското правителство също се очаква до края на тази
година да предприеме действия за приемане на всеобхватна стратегия,
посочи Златанова.
Срещата се организира с финансовата подкрепа на Програмата за утвърждаване на върховенство на закона на Американската асоциация на юристите (American Bar Association, Rule of Law Initiative). В рамките на Регионален проект "Защита, превенция и популяризиране правата на ромите" проявата обхваща България, Македония, Румъния и Сърбия.
Бяха поставени въпроси за депортирането на роми от Франция,
за проблемите на ромската интеграция и усвояването на европейски
средства, за участие на ромите на високо ниво във взимането на решения и
планирането на политики.
"Ромите също са граждани на България, те имат своите права и заслужават защитата, която вие и организациите ви могат да им предоставят", заяви посланикът на САЩ Джеймс Уорлик пред младите ромски лидери.
Вероятно няма по-маргинализирана група в България и региона от ромското население, каза Уорлик. Той посочи, че е дълбоко ангажиран с въпросите, свързани с ромската общност в България, и добави, че се е запознал с ромски лидери и семейства.
"Това, което съм видял е, че ромската общност в България няма свой "глас" и поради това от мнозина сред тях могат да се възползват безскрупулни хора", каза Уорлик.
Ромите в Европа са 10-12 милиона
Нашето общество е огромен длъжник не само на ромите, но и на всички бедни хора, които не могат да си позволят адвокатска помощ, каза националнят омбудсман Константин Пенчев пред ромски лидери
28 февруари 2011, 13:27
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!