4,7 млн. долара, за обучение на ромски деца.
В началото си мислех, че това е легенда, но след обиколка по ромските квартали и махали, хората ми сигнализираха как някой се включва в ромска фондация и изведнъж забогатява, купува си кола, допълни Кънчев.
Милена Христова, член на Евророма и депутат от Коалиция за България връчи в парламента една папка миналата година с едни цифри за изразходвани средства от фондации с молба да бъдат проверени.
Министър-председателят отговаря, че тези пари са изразходвани за заплати на служители, хонорари и др., припомни Кънчев.
Липсата на контрол върху изразходването на тези средства е престъпление, категоричен бе той. Въпросът по думите му е как, например, Румян Русинов от фондация "Арете", бивш зам.-директор на ромски образователен център "Будапеща", отпуска средства за фондация във Видин, на която председател е леля му, също и на друга фондация с председател жена му.
"Нормално ли е председател на фондация да си определя личен хонорар 45 хил. лв., а друг председател на фондация в Пазарджик да си купува личен автомобил на негово име?", попита Кънчев.
Обикновените роми не са почувствали, че има такива пари -
4,7 млн. долара, добави той.
"Аз не казвам, че всички фондации правят това, но има данни за нарушение", поясни Цветелин Кънчев.
Според него държавата трябва да извършва контрол и да има тристранен контрол - обществен, политически и държавен.
Според Румян Русинов 5 хил. ромски деца са се възползвали от тези средства. Няма нарушения и процесът по усвояването на парите е прозрачен, отрече обвиненията той.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви на форум за интеграция на ромите вчера, организиран от Европейската комисия, че от новата учебна година
ще бъдат спирани социалните помощи на родители, които не пращат децата си на училище.
Те ще бъдат лишавани от социални помощи при първо нарушение за 2 месеца, а при второ - за две години. Мярката се налага заради високия ръст на неграмотност сред безработните. Близо 60% от безработните в бюрата по труда нямат образование, квалификации и трудови навици, предимно представители на ромската общност.
Заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милена Дамянова каза, че най-вероятно от учебната 2012-2013 г. училищата в малките населени места ще се сдобият с нов статут.
В тях ще се учи до 10 клас, а не до 8-и, както е сега. Промяната се налага, тъй като според проучванията, много деца от ромски произход спират да ходят на училище след 8 клас, защото родителите им не ги пускат да продължат образованието си в по-големите градове.
До десетина дни ще бъдат определени пилотните общини, в които ще се строят нови жилища за роми със сумата от 16 млн. лева, отпусната от Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!