До 10 млн. лв. ще бъдат инвестирани през тази година за интеграция на ромските малцинства чрез изграждане на жилища за семействата им.
Това каза пред журналисти министър Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС.
От ноември миналата година се водят разговори с експерти на дирекции на ЕК, които искат въвеждането у нас на този модел за жилищната политика.
Държавата да подпомогне тези хора с условия и материали сами да си градят жилища, най-вероятно със сглобяеми къщи, обясни Дончев.
Обособяват се терени, избират се хората, които ще бъдат включени в тази програма и с помощта на строителни техници и инженери ще им се помогне те сами да си сглобят къщите.
Работна група ще избере къде и колко хора ще бъдат включени в пилотния проект. До три месеца ще има повече информация по проекта, обеща министърът.
Досегашният проект държавата да осигурява готови жилища на ромски семейства се оказа неуспешен, тъй като не стимулира желанието им да бъдат добри стопани, призна Дончев.
През 2011 г. трябва да бъдат разплатени още 1,5 млрд. лв. по проекти от оперативните програми
или 20% от общия им размер. През миналата година са разплатени около 1,1 млрд. лева. До края на 2012 г. не можем да имаме по-ниска цел от разплащане на 35-40% от тези фондове, каза министърът.
През 2013 г. трябва да надхвърлим 50-55% и в края на 2015 г. да сме близо до 100%, заяви той.
За тази цел ще се работи по изпълнението на големите инфраструктурни проекти - магистралите "Струма" и "Марица", ж.п. линията Пловдив- Бургас и пътя Кърджали - Подкова, каза министър Дончев.
Ще бъде търсена помощ от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за строежа на магистрала "Струма", каза Дончев. Той съобщи, че банката ще излъчи експерти, които да участват в реализацията на проекта. Преговорите с ЕИБ са в много напреднал стадий и до средата на февруари ще бъдат изчистени всички технически въпроси.
В сектор "Води" също ще се търси експертна помощ, от европейските институции, добави министърът.
Централен орган ще поеме предварителния контрол на обществените поръчки,
каза още Дончев. До месец май промените в Закона за обществените поръчки трябва да бъдат внесени в Народното събрание, добави той.
През тази година трябва да се създаде и механизъм за справяне с финансови проблеми на общини, които изпълняват проекти далеч по-скъпи от парите, събирани от собствени приходи.
Ако бъде открита нередност в такъв проект, общината може да има проблеми много години, докато изплати обекта - например пречиствателна станция със собствени пари, каза Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!