М айката на убитото дете от Русе също е била бита от бащата, съобщи Нова ТВ.
Деница за последно е видяла децата си миналото лято, а сега й се е наложило да види мъртвото си момиченце. Самата тя разказва, че е била малтретирана и физически, и психически от бащата на децата й Пламен. В продължение на години обаче нито една институция не обърнала внимание на проблема й. Тя не иска телевизията да показва лицето й, защото я е страх да не загуби и новото си семейство.
19-годишна Деница се обвързва с 13 години по-възрастния от нея Пламен. Сключват брак през 2006 г., а няколко месеца по-късно се ражда първата им дъщеря – Пламена. Сега, осем години по-късно, Деница определя брака си с Пламен като грешка, защото още тогава самата тя била пребивана от него. Деница твърди, че е подавала жалби за побоите в полицията, но от там й обяснили, че не могат да се намесват в домашни проблеми. Показа и документ – лекарски преглед, който констатира, че заради преживяно физическо и психическо насилие Деница е развила депресия.
Въпреки това през 2010 г. в семейството се ражда второ дете – Десислава. Пламен и Деница се развеждат през 2011 г. по взаимно съгласие. Русенският съд дава родителските права върху двете момиченца на Пламен. Деница разказва, че е загубила правата върху двете си деца, защото нямала апартамент и постоянен доход.
Години след развода си с Пламен Деница създала ново семейство в град Септември. Намерила мъж, който я обича и свекърва, която се грижи за нея. Избягала далеч от Русе и разказала само на мъжа си тежката история на живота си.
Малката й дъщеря е настанена в дом за деца, лишени от родителски грижи, но Деница, която живее в апартамент под наем в Септември, казва, че няма финансовата възможност да вземе Десислава при себе си. Надява се родителите й в село Красен да поемат грижите за малкото момиченце.
Братът на 26-годишната Деница обаче не иска и да чуе за нея
заради влошени отношения от години и вероятно семейството няма да помогне в отглеждането на по-малкото дете. Младият мъж е категоричен, че журналистите не бива да тревожат майка му. "Не съм виждал сестра си от години. Животът ни промени и тя приказва неща, които не са верни. Няма прошка за хората, които не ме уважават, пък и тя не заслужава уважение. Преди я обичах, сега вече не”, разказа пред камерата на Нова телевизия вуйчото.
"С удоволствие бих гледал племенницата си, но аз едва себе си гледам. Не работя, а майка ми работи на минимална заплата и няма да се справим”, каза още той. Вуйчото не пожела да каже нищо на сестра си. За него Деница е затворена страница и продължава живота си напред.
Само за първите два месеца на годината над 300 са сигналите за насилие над деца,
подадени в дирекциите за закрила на детето. А за миналата година са над 3600. Социалните работници разказват, че най-често сигналите идват от институции, а не от съседи и близки. Националната линия за такива сигнали е 116 111. Те могат да се подават и в съответното териториално поделение на Дирекцията за социално подпомагане. Проверка на Нова ТВ установи, че в Отдела за закрила на детето анонимни сигнали не приемат. От Агенцията обаче са категорични, че при случаи на насилие се приемат и такива.
Експертите уточняват още, че сигнали, освен на 116 111 и телефоните на съответните дирекции, могат да се подават и на номер 112. Информация може да се подаде и по електронен път, но така сигналът ще се забави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!