Дс ски "комуни" като заместител на стандартните детски градини, в които местата все не достигат, предлагат предприемчиви родители от неправителствената организация "Плейцентър приятели".
"Плейцентър приятели" е сдружение на родители с деца на възраст до 12 години, които искат да участват активно в тяхното израстването и се вълнуват от темите за привързаното родителство, ранното детско развитие и позитивното възпитание.
Тяхната идея е родителските кооперативи да се впишат в новия Закон за народната просвета.
При наличие на квалифицирани кадри този тип организация може да се прилага и при задължителната предучилищна подготовка за деца над 5 години.
Самите кооперативи включват около десетина деца, които се отглеждат чрез колективните грижи на техните родители.
Участниците в сдружението настояват да се осигурят механизми за финансова подкрепа на комуните - от работодателите, от частни спонсори или по проекти, както и механизми за финансиране от общината и държавата, при стриктно спазване на определени изисквания и критерии.
От центъра са съставили списък с 10 критерия за качествена грижа за децата на базата на националните стандарти във Великобритания. Идеята е те да послужат като основни насоки при работата на родителските кооперативи.
Критериите включват изисквания и обучения за персонала, безопасна и стимулираща среда, грижа за здравето, учене чрез игра, ранно развитие на децата и позитивно възпитание, активно участие на родителите и ясни правила за вътрешен ред и водене на документацията.
От организацията са изпълнили проект "Алтернативни модели на грижа за децата", осъществен с подкрепата на фондация "ОУК" (OakFnd.org), в рамките на който са изследвани добрите практики за подобни кооперативи в страни като Франция, Нова Зеландия и Чехия.
От "Плейцентър приятели" са убедени, че родителските кооперативи имат потенциал да предложат множество предимства на деца и родители и да допринесат за разрешаването на проблема с местата в яслите и детските градини.
В някои случаи "плейцентърът" (център за игра) може да бъде под формата на детска ясла или детска градина за работещите в определена фирма или предприятие, в други - самите родители се редуват в грижата за децата или наемат професионалисти, а те самите поемат администрирането на кооператива.
Формата на този тип грижа за децата е доста гъвкава, така че да може и да задоволи нуждите на работещите родители, и да осигури на децата среда, по-близка до семейната, изтъкват инициаторите.
Сред предимствата на кооперативите е възможността самите родители да избират типа занимания за малките, както и акцентът върху активните дейности и игрите, с помощта на които децата по-лесно разкриват възможностите си.
Родители предлагат алтернатива на детските градини
В т.нар. родителски кооперативи могат да се отглеждат по около десетина деца, като от "Плейцентър приятели" ще търсят начини за финансирането и узаконяването им
21 септември 2010, 10:32
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!