Р одители от няколко града в страната излязоха на протести, за да поискат максимална и ефективна присъда за акушерката Емилия Ковачева, обвинена в опит за убийство на новородено бебе в болницата „Софиямед“.
На 30 април Софийският апелативен съд реши Ковачева да остане окончателно в ареста. На 25 април прокуратурата отбеляза, че от записите на охранителните камери се вижда, че акушерката е нанесла множество удари на бебето, включително и с шише за хранене, и определи действията ѝ като жестоки и садистични. Според експертна справка, представена от обвинението, Ковачева не страда от психично заболяване. Наблюдаващият прокурор обаче каза, че по разследването се чакат и резултатите от медицинска експертиза за състоянието на жената, която ще бъде назначена в по-късен етап.
В София майки и бащи се събраха пред Съдебната палата и настояха ръководството на всяка болница, независимо частна или държавна, да поеме отговорност за това какви смени имат служителите на здравните заведения.
Тук сме, за да подкрепим родителите и пострадалото бебето Никол, протестът е срещу деянието на акушерката, срещу насилието, не е персонален, обясни Надежда Дойчева, която е сред организаторите.
Според протестиращия Иво Георгиев всички мерки, които предприема държавата, не само че не дават резултат, а само се влошава положението с българското правосъдие. Той отбеляза, че законодателството е направено така, че най-много наказанието за Ковачева да е пробация.
Цялото общество не пази децата на България. Причината е, че много сме си повярвали и мислим, че сме недосегаеми, че няма ефективни присъди, коментира друг от организаторите – Стела Додова.
По думите ѝ родителите са се събрали днес не защото няма какво да правят, а защото искат да запазят децата – всички деца на всички майки в България.
В Плевен,
отново пред Съдебната палата, се събраха десетина млади майки, организирани събрали чрез социалните мрежи.
От името на организаторите Петя Лазарова заяви, че не са против здравните работници и че акцията им цели да помогне за решаване на проблема с натовареността на акушерките. Те настояват всяка майка един час след нормално раждане, ако е в добро физическо и психическо състояние, да поеме сама грижите за бебето си и така да се облекчи работата на акушерките. Ако майката поиска, нека да има готовност да ѝ се помогне, каза Лазарова.
Събралите се на акцията млади майки издигнаха искане за разследване на случая с новородената Никол и прилагане „на ефективна максимална присъда на виновната акушерка, като ѝ се забрани да практикува професията“.
Не сме против хората от АГ-отделенията – ние разчитаме на тях, но искаме промяна в системата, за да няма това натоварване, каза още Лазарова.
Десетина млади майки, заедно със съпрузите си и децата си, излязоха днес на протест
и в Русе,
пред сградата на общината. Всички носеха на дрехата си стикер „Защити Никол! Тя е бебе!“.
„Искаме също акушерката Ковачева да не може да практикува своята професия до края на живота си. Оправдания от рода на това, че била преуморена, не я оневиняват“, каза съорганизаторът на протеста в Русе Деница Великова, която е майка на деветмесечно бебе.
Междувременно ръководството на УМБАЛ „Софиямед“ разпространи
изявление, в което се опровергават твърдения, че пострадалото бебе не било прегледано и проследено в болницата.
От болницата подчертават, че за проследяването, стабилизирането и поддържането на жизнените функции на бебето са извършени необходимите лечебни действия.
На 18 април след установени с кръвни изследвания завишени стойности на билирубина и анемичен синдром и след разрешение на майката е било направено кръвопреливане. Въпреки това състоянието на детето не се е подобрило и в късния следобед се е появил подкожен оток на главата. Никой към този момент не е допускал причината за влошаване, така че реанимационните действия са били насочени към борба с анемията, а не с травма, обясняват от болницата.
Отокът на главата е обезпокоил дежурния лекар и той е потърсил консултация с неонатолог в болница „Токуда“. След разговори между лекарите в двете болници детето е преведено в „Токуда“ за реанимация, диагностично уточняване и терапия на неясно възникнало влошаване на състоянието, допълват от „Софиямед“.
На прима виста диагноза не се поставя. „Както е известно и от болницата, в която е преведено детето, съобщават четири дни по-късно за оказано насилие с неизвестен извършител“, заявяват от „Софиямед“.
Ръководството на болницата се извинява на родителите на пострадалото дете.
Във връзка с изнесената информация за изработените часове по граждански договор на акушерката Емилия Ковачева ръководството на болницата заявява, че от началото на тази година тя действително е положила 240 часа допълнителен труд. За април тя е положила две дежурства по 24 часа от началото на месеца, а от 10 до 15 април е имала пет свободни дни. Инцидентът се е случил в дежурството на 17/18 април.
По отношение на възникналите въпроси за видеонаблюдението в лечебното заведение от „Софиямед“ уточняват, че именно благодарение на камерите е станало възможно откриването на извършителя. На различни места в болница има стикери, които дават информация за наличните камери, уточняват от там.
Ръководството заявява, че инцидентът с новороденото е шокирал целия екип на лечебното заведение и обществеността, но „поводът се използва за компрометиране и демонизиране в медийното и обществено пространство на болница, в която работят доказали се специалисти, които ежедневно се борят за живота и здравето на хората“.
„Във връзка с обвиненията, че укриваме факти, заявяваме, че с цел да не се възпрепятства работата на компетентните органи, всеки от нас е подписал декларация да не изнася информация. Затова сме умерени в изказванията и медийните си изяви“, посочват още от болницата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!