Е дин от основните акционери в Корпоративна търговска банка - руската „Внешторгбанк“ (ВТБ), не възнамерява да участва в увеличаването на капитала ѝ.
Това съобщи РИА „Новости“, като цитира неназован източник от ВТБ.
Руската банка разполага с акции на КТБ за близо 10 млн. евро.
„Не се каним да спасяваме банката и да участваме в увеличаването на нейния капитал, посочва източникът на руската информационна агенция.
ВТБ Капитал, която притежава около 10% от акциите в КТБ, засега не е излязла с официален коментар
по случващото се около банката на Цветан Василев, който е собственик на мажоритарния дял акции.
Съобщението идва, след като БНБ и правителството обявиха, че ако акционерите не помогнат, капиталът на КТБ ще се увеличи с ресурси от Българската банка за развитие и Фонда за гарантиране на банковите влогове.
Не трябва да се притесняваме, ако нещата са в ръцете на професионалистите от Централна банка.
Това коментира от своя страна пред журналисти председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян по повод действията на БНБ спрямо Корпаративна търговска банка.
На въпрос дали след като вече има сигнали в руски медии, че ВTB няма да участва в увеличение на капитала на КТБ, то интерес може да прояви друг акционер - Оманският фонд, Хампарцумян заяви, че няма нищо общо нито с оманските акционери, нито с ВTB и не знае какво мислят.
„Дори и да не се намерят други акционери, то вече има акционер, който ще подпомогне КТБ и това е Българската банка за развитие“,
посочи Хампарцумян.
Той категорично заяви, че няма опасност от ефекта на доминото върху цялата банкова система заради случващото се с КТБ.
„Нещата са под контрол“, заяви банкерът и отрече да има други банки в страната, застрашени от подобен проблем.
„Тази ситуация не трябваше въобще да се допуска“, заяви пред журналисти казусът с КТБ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ Васил Велев, цитиран от БТА.
„Спомняте си, че преди няколко години имаше подобна ситуация и тогава държавата с цялата си мощ застана зад стабилността на финансовите институции и не се стигна до особен надзор над банка, нито до подобни притеснения за хората и за предприятията“, посочи Велев
„Сега се реагира бързо, но малко постфактум и при всички случаи това създава неудобства и за гражданите,
които не могат навреме да си получат средствата от своите сметки, и за бизнеса, който оперира със сметки в тази банка“, добави той.
Председателят на АИКБ каза, че много членове на Асоциацията имат сметки в КТБ, тъй като тя е една от най-големите банки в страната.
„Обикновено компаниите имат сметки в повече от една банка и няма да се стигне до тежки ситуации,
компаниите така подреждат нещата си, че да могат да минимизират щетите“, коментира още Велев.
Казусът с Корпоративна търговска банка и намесата на централната банка коментираха финансови експерти в предаването „Здравей, България” на Нова ТВ.
„Ако погледнете последните официални данни, ще видите, че по всеки един показател, включително по ликвидност, банката бе много добре капитализирана.
Няма банка в света, при която да се наредят само 10% от тези, които имат пари там и тя да издържи”,
посочи Владимир Каролев. По думите му това, което трябва да се каже, е, че няма проблеми за спестяванията на хората и парите на фирмите в КТБ, „тя не е във фалит, няма и да фалира”.
Според финансовия експерт Кольо Парамов намесата на Българската народна банка се е забавила.
„Ръководството на БНБ не взе навреме много сериозни мерки, за да реши въпроса. Те проспаха цяла неделя и това коства на държавата един от най-големите уроци в банковото дело. За банка не трябва да се говори нищо лошо”, каза той.
По думите на Парамов действията на държавните институции са били напълно съзнателни, с цел да бъде лишен Цветан Василев от банкерството. По думите му така институциите са работили за Делян Пеевски.
„Доста произволно се спекулира с онова, което държавата има като пари на своите дружества.
Според информация на икономическото министерство в КТБ има 130 млн. Тези пари не са теглени панически. Получи се обаче паническа реакция. Има наличие на медийна атака срещу банката още от миналата година”, отбеляза и Руси Статков от Агенцията по приватизация.
Уважаеми читатели, за 3 дни ограничихме коментарите към статиите на основание Чл.152 „а” от Закона за кредитните институции. След като отново отворихме възможност за Вашите коментари, Ви молим да се въздържате от разпространяване на невярна информация или обстоятелства за банка, с което се уронват доброто име на банката и доверието към нея.
Екипът на сайта си запазва правото да премахва коментари, които счете, че нарушават законовите предписания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!