"Подготвяме изменения в закона относно потребителските кредити и кредитните институции. До края на октомври ще бъде внесен законопроект, който да реши проблемите с тях", заяви в "Здравей, България" председателят на Комисията по бюджет и финанси в парламента Йордан Цонев в коментар на случаите с клиенти на "Профи Кредит", ощетени от дребния шрифт в договорите за бърз заем и други нарушения, за които телевизията излъчи репортаж.
Според депутата от управляващото мнозинство въпросът трябва да бъде решен още преди приемането на Бюджет 2014.
Цонев уточни, че бързите кредити се отпускат от небанкови финансови институции, а не от банките. По думите му броят им в страната се е увеличил трикратно и те са вече 157.
Много от тях дават кредити за малки суми, които не попадат в рамките на Закона за потребителските кредити, посочи още народният представител от ДПС.
Управляващите ще мислят за въвеждане на лицензионен режим, за да подлежат тези фирми на контрол от БНБ. Мисли се и за въвеждане на таван на лихвата върху отпусканите кредити.
Работи се и по регулацията на отношенията между банките и кредитополучателите. Там се готвят два законопроекта, посочи още Йордан Цонев.
"Докато на този свят има хора, които са готови да подпишат празен лист хартия и да не получат копие, ще се намира някой, който да злоупотреби", коментира в сутрешния блок икономистът Георги Ганев, който също следи казуса с бързите кредити.
По думите му би трябвало да се заведе общ иск от пострадалите клиенти на "Профи Кредит".
„Един опитен юрист винаги ще намери някакъв пропуск. Ако се заведе иск, най-вероятно тази фирма ще спре да съществува”, отбеляза Ганев. „Не знам дали има нарушение на закона, но със сигурност има недобросъвестност”.
Разследване на репортера Вероника Димитрова от миналата седмица доказа, че не е невъзможно човек да вземе 1000 лева кредит и да трябва да върне 5000 лева.
Гостуващите експерти в студиото – главният секретар на КЗП Иван Бъчваров и адвокатът Ивелина Иванова, потвърдиха, че жалбите по т.нар. "бързи кредити" действително са се увеличили.
По техни думи, оплакванията са най-често, че има скрита информация, която първоначално не им е била представена.
Най-честата практика е изискването на допълнителни такси за обслужване на кредита, които се оказват неимоверно високи.
Оказва се, че при взимане на заем от "Профи Кредит" и изплащането му според срока и условията, описани в договора, нещата не спират до там.
Дори и след това от фирмата продължават да иска пари, а ако такива не постъпят, следват заплахи за съд и саморазправа.
Практиката, която от фирмата упражняват, е да не предоставят копие от договора на теглещите заема.
Според потърпевшите договорите биват фалшифицирани от служителите на въпросната фирма, като дописват останалите полета по документа, каквато била "практиката".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!