Се етът на ректорите настоява за още 24 млн. лв за "оживяване" на висшите училища през 2011 г. Парите били необходими за приетите в повече 15 835 първокурсници.
Проектът за бюджет на висшето образование бе обсъден на днешното заседание на Съвета.
Министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов напомни на ректорите, че страната ни я очакват много тежки шест-осем месеца. Той изрази убеденост, че чрез държавния бюджет ще бъдат подкрепени "кризисните места" в сферата на висшето образование.
Министър Игнатов заяви, че ако няма средства, няма да бъдат подкрепени с повече пари инженерните специалности. Той съобщи, че е изпратил писмо до Министерството на финансите за исканите 24 милиона лв.
Игнатов каза, че
бюджетът за
образование за 2011 г. е с около 100 млн. лв по-малко от бюджета за 2009
г.
и е естествено тези пари да не достигат.
Но положението във висшето образование
не е толкова драматично, защото в централния бюджет винаги има инструмент,
който може да се използва при кризисни ситуации.
Ректорът на Софийския университет проф. Иван Илчев каза, че не само СУ, но и други университети са затруднени с изплащането на дължимите сметки за топлоенергия. Проф. Илчев обяви, че на 1 ноември Софийският университет ще изрази с академичен протест своето несъгласие с проекта на бюджета за 2011 г.
Като скандално определи увеличението на бюджета на висшите военни училища с 40%
ректорът на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев.
Рейтингова система на висшите училища ще бъде представена утре в Министерския съвет, каза по-късно пред журналисти министър Игнатов.
Това не е рейтинг на висшите училища, а е рейтингова система, уточни той. По думите му чрез нея ще се даде възможност да се види, примерно по професионални направления, а понякога и по специалности - кои са най-добрите и престижни университети, и какви заплати получават техните възпитаници през последните три години.
Въз основа на рейтинговата система ще "извадим една десетка - кои висши училища в България са в "топ десет" в някои области и на тази база ще "се намесим в хода на изпълнението на бюджета за 2011 г.", обяви министър Игнатов.
За пореден път министърът повтори, че вече са осигурени необходимите 4,6 млн. лв за студентските стипендии до края на тази година и допълни, че Софийският университет е изпратил писмо до МФ с искане за шест милиона лева, за да се справи с финансовите проблеми до края на 2010 г.
"В края на тази или през другата седмица ще имаме среща с ректора проф. Илчев, за да се види кои предложения могат да бъдат финансирани", каза Сергей Игнатов.
Висшите училища трябва да анализират
предлаганите от тях специалности
и взаимно да се убедим, че и държавата има
нужда от това, което предлагат, коментира Игнатов.
Според него има специалности, които не
могат в никакъв случай да се закриват, защото имат голям научен потенциал, но
други - се дублират. Естествено е, че може да се върви към по-пестеливо изразходване
на средствата, посочи министърът.
Той добави, че дадени катедри и специалности могат
да се преобразуват в магистърски специалности и постави въпроса каква е
реализацията на техните възпитаници през последните 20-30 години.
"Ако висшите училища бяха
предприятия, те щяха да закрият нерентабилните производства", коментира
образователният министър.
Ректорите искат още 24 млн. лв
Ако висшите училища бяха предприятия, те щяха да закрият нерентабилните производства, т.е. специалности, коментира министър Сергей Игнатов
19 октомври 2010, 16:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!