Р екорден спад на даренията у нас през 2013 г. отчетоха от Българския дарителски форум, информираха от Българския дарителски фонд.
За първи път от седем години стойността на даренията е намаляла с 22% спрямо предходната 2012 г.
Това се дължи основно на спада в даренията на компаниите и на оттеглянето на някои чуждестранни донори,
обясни директорът на организацията Красимира Величкова.
В същото време обаче,
индивидуалните дарения са нараснали със 17%,
като хората са дарили близо 6 милиона лева през миналата година.
Повечето от хората, които правят индивидуални дарения, предпочитат да го правят чрез есемес. Според данните 39% от гражданите са направили дарение през последните 12 месеца, а от тях 68 на сто предпочитат да го направят чрез есемес. Най-много хора са дарявали между 1 и 5 лева.
Кратките съобщения са евтин, лесен, еднократен, емоционално освобождаващ начин за дарение, коментира Величкова. Тя отбеляза, че нова възможност за хората да даряват е и механизмът за редовно дарителство с есемес, въведен от УНИЦЕФ през 2013 г. в партньорство с мобилните оператори.
Традиционно компаниите най-малко и най-рядко подкрепят сфери като човешки права и развитие на гражданското общество.
"Спомняте си миналата година тежкия хуманитарен проблем, който имаше с бежанците от Сирия. Изключително малко компании се включиха с дарения за тази кауза.
От друга страна дори тези компании, които се включиха с дарения, не пожелаха техните имена да се знаят, както и това, че те подкрепят тази кауза, именно заради нетолерантността в обществото, която битува и от страх, че това може да навреди на техния имидж", обясни Красимира Величкова.
Компаниите предпочитат да даряват за образование, култура, социални дейности; фондациите - за социални дейности, образование и човешки права; гражданите и едноличните търговци - на юридически лица с нестопанска цел.
От своя страна председателят на Българския дарителски форум Стойко Петков коментира, че
продължава да нараства чувствителността на българите към обществено значими каузи:
"Много е важно да си дадем сметка, че за разлика от страни като САЩ, където индивидуалните дарения са 72% от общите дарения, в България растем, но към момента сме достигнали нивото от 5,5% за 2013 година. Имаме още много какво да работим в тази насока".
Едва 1,7% от индивидуалните дарения през 2013 г. са били в подкрепа на политически партии, отчетоха от Българския дарителски форум.
Наред с финансовата помощ, популярност набира доброволчеството.
Огромен брой дарители и локални кампании събираха средства, дарения в натура и координираха доброволчески усилия във връзка с хуманитарната криза с бежанците от Сирия.
Сайтът TimeHeroes.org създава нови възможности доброволци да се свързват със своите каузи и за изминалата година 232 каузи намериха своите 7267 доброволци именно през този канал. Появяват се и повече индивидуални дарители, които решават дългосрочно да инвестират, като създават свои частни фондации в различни обществени сфери на дейност.
Като проблем за средата за развитие на дарителството в страната БДФ определя: липсата на работеща стратегия за развитието на гражданските организации, която все още е само документ, без нито една от заложените в нея мерки да се изпълнени.
Няма създадени, заложените по документа, фонд за НПО и Съвет за развитие на гражданското общество, нито има средства, предвидени по бюджет за финансиране на граждански инициативи, избрани след конкурс. Централният регистър на НПО към Министерство на правосъдието не функционира адекватно,
не е приет все още Закон за доброволчеството.
Законът за местните данъци и такси създава ненужна административна тежест на редица неправителствени организации като изисква от тях да да подават декларации за всяко едно от получените към тях дарения, няма и единни ставки за данъчни облекчения, има все още ДДС върху дарени стоки и храни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!