Ракът на маточната шийка убива по една българка всеки ден. От 1967 до днес смъртността у нас е нараснала над два пъти.
Черната статистика може да бъде променена - с профилактични прегледи, ваксинация и масов скрининг на заболяването.
Това е основният извод от провелата се днес в парламента кръгла маса на тема "Борба с рака на маточната шийка", една от инициативите в Европейската седмица за борба с онкологичното заболяване.
В България, както и в останалите новоприети страни в ЕС, случаите на рак на маточната шийка са два пъти повече в сравнение с старите членки на съюза, отчете Здравка Валерианова, консултант към Националния раков регистър (Onco-BG.com).
По думите й в света всяка година се регистрират по 500 хил. нови случая, изходът при половината от тях е фатален.
Данните на раковия регистър сочат, че заболеваемостта на година е 29 на 100 хил. жени -- на челно място в европейската черна статистика. До края на годината у нас се очакват 1300 нови случая, прогнозира Валерианова.
Шефът на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов призова да се осигури ефективна скринингова програма за жените и ваксинация за момичетата. Скринингът е начинът да се установи дали има проблем, а ваксината - възможност да се осъществява контрол над заболяването.
В България ваксинацията е препоръчителна. Въпросът обаче е как се финансира, отбеляза председателят на Българската асоциация по онкология доц. Никола Василев.
Цената на една доза е около и над 120 лв., а са необходими три.
Д-р Василев даде за пример Германия, Франция, Испания, Гърция, Словакия, Швеция, където обществените фондове покриват изцяло или частично стойността на ваксините. Те се правят по желание на пациентките в предварително зададен възрастов интервал.
Тази стъпка е добра за началото на ефективна превенция у нас, смята той.
Според лекари държавата има ангажимент не само към лечението на българските граждани, но и към профилактиката.
Ваксината срещу рак на маточната шийка се препоръчва при момичета, навършили 11-12 години, както и при жени до 26 години, които преди това не са били ваксинирани. Прави се и на жени, които са имали изменения в цитонамазката.
Тя се инжектира на три пъти в рамките на шест месеца. Дозите са предварително поставени в спринцовка и се слагат вътремускулно - в горната част на ръката или на бедрото.
Министърът на здравеопазването Божидар Нанев посочи, че у нас е започнал скринингов проект "Спри и се прегледай" за диагностиката на онкологични заболявания, включително и рака на маточната шийка.
До края на годината той ще обхване 300 хил. жени.
Според доц. Василев обаче покритието на скрининга, който се прилага у нас, е само 18%, а за да има резултат, обхватът трябва да е 50%.
В рамките на тази седмица безплатни профилактични прегледи се извършват в София, Варна, Бургас, Стара Загора и Пловдив.
Министерството на отбраната започна да ваксинира всички жени военнослужещи до 39-годишна възраст. Проектът няма задължителен характер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!