При население около 10 хил. души в община Ракитово има 25 утвърдени приемни семейства.
В малката родопска община, състояща се от Ракитово, Костандово и Дорково, има повече приемни семейства, отколкото в цели области в страната, по данни на Агенцията за социално подпомагане.
В процес на утвърждаване са още четири приемни семейства, но общината вече на практика изпреварват милионна София по отношение на приемната грижа.
Има ли обяснение този бум на приемни семейства в тази малка община? Безработицата тук е над средностатистическата, но историята на Лидия Гердакова от Костандово опровергава тезата, че липсата на работа е насочила хората към приемната грижа.
Лидия Гердакова е далече от недоимъка и няма практическа нужда да бъде приемна майка - изкупува мляко от производители в района за нуждите на голяма фирма, със семейството си имат земи и имоти, обичат да пътуват.
Лидия е вдовица, има три свои деца, а от ноември 2010 г. се грижи и за 3-годишната Албена.
Майката на Лидия - Фатме Фетбашиева, също е приемна майка и при нея е братът на Албена - Митко, на 5 години.
Братчето и сестричето на практика през повечето време са заедно, тъй като къщите на Лидия и на майка й са съвсем близо.
Албена и Митко нямат баща, майка им е в затвора.
"Моите деца тъгуват по баща си и по някакъв начин тежката съдба на Албена и на Митко ми стана близка. Ето защо съм приемен родител и с майка ми взехме тези две деца. Макар че първоначално съчувствието ми бе насочено към децата от Хаити, осиротели след земетресението там", разказва Лидия.
В първите дни Албена и Митко се страхували даже и от шума на прахосмукачката. И не могат да се спрат да ядат...
Много бързо обаче те свикнали с реда и порядките в дома. С тях пък свикват родните три деца на Лидия.
Има малък проблем с комуникацията, защото двете нови деца в семейството досега са говорили само турски език, който е непознат за Лидия и децата й, но и двете страни напредват в чуждите за тях езици.
Катя Йотова и Катя Борисова също нямат материална причина да стават приемни родители, но също като при Лидия при тях в повече е съчувствието, доброто сърце.
Те са "пионерите" на приемната грижа в ромската махала в Ракитово, но в случая не става дума за гето и за примитивни условия, а за подредени и чисти къщи, в които непозната досега топлина и грижа са намерили още деца, чиито първи часове в новите домове са преминали в неистово поглъщане на храна.
В своите разкази за това как са открили приемното родителство, никой от тези добри хора в Ракитово, Костандово и Дорково няма да пропусне едно име - Мария. Тя е Мария Райкова - началник отдел "Закрила на детето" в Дирекция "Социално подпомагане" - Ракитово. Феноменът в приемната прижа тук се дължи също на нея и на екипа й.
От началото на тази година се осъществява проект на "Мобилтел" "Приеми дете. Създай бъдеще" в партньорство със социалното министерство, Националната мрежа за деца (nmd.bg), Българския дарителски форум (dfbulgaria.org) и Държавната агенция за закрила на детето (sacp.government.bg).
В рамките на проекта компанията ще предоставя всеки месец в продължение на една година по 100 лева на 100 нови приемни семейства, приели в дома си деца, лишени от родителска грижа. За семействата, приели дете с увреждане финансовата подкрепа ще бъде удвоена.
В проекта ще бъдат включени семейства, които са заявили желание да станат приемни родители след 1 януари 2012 г. и които бъдат утвърдени по подбора, предвиден от Закона за закрила на детето.
Желаещите да станат приемни родители могат да подават своите заявления в дирекция "Социално подпомагане" в населеното място, в което живеят (адреси).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!