П ървото социологическо проучване на „Алфа Рисърч“ след встъпването в длъжност на новото правителство показва, че високият положителен рейтинг на президента Румен Радев се запазва.
57% от анкетираните одобряват дейността на държавния глава, а едва 12% са на противното мнение, информира социологът Боряна Димитрова в предаването „Здравей, България“ по NOVA.
Изследването на телевизията и „Алфа Рисърч” е проведено от 12 до 22 юни между 1024 души.
Естат: Българите одобряват само трима политици
За разлика от него,
доверието в парламента се запазва в доста ниски нива
– едва 15% от анкетираните одобряват работата на депутатите, а 39% са отрицателните оценки. Все пак НС е успяло са намали с 20% изключително високите нива на критичност (57%), с които приключи дейността си 43-ото Народно събрание.
Министър-председателят Бойко Борисов остава най-одобряваният политически лидер у нас, като персоналните оценки за него се разделят на три почти равни групи – 32% положителни, 33% неутрални и 35% отрицателни.
След премиера по одобрение се нареждат военният министър Красимир Каракачанов с 28% одобрение и лидерът на БСП Корнелия Нинова с 27%.
Останалите партийни лидери запазват твърде ограничена обществена подкрепа.
Интересна динамика се забелязва в отношението на хората към полицията. Доверието към нея нараства с близо 10% в сравнение с края на миналата година. Предвид силната поляризация на общественото мнение за дейността на полицията обаче е рано да се говори за обръщане на тенденцията на недоверие.
Що се отнася до евроинтегрцията на страната ни 48% от анкетираните са убедени, че трябва да се стремим към по-тясна интеграция с ЕС, а 25% са на противоположното мнение. По отношение присъединяването към шенгенското пространство (50% одобрение) и Еврозоната (32% одобрение), много малко хора са убедени, че покриваме критериите за влизане в Шенген.
Предстоящият летен сезон и възстановяващият се предпазлив оптимизъм водят до сериозен (в сравнение с период от преди 5 години) ръст в намеренията за почивка и за домашни ремонтни дейности. Всеки трети планира отдих в страната, 11% – в чужбина.
Всеки десети българин пък очаква лятото заради среща с деца/близки, които живеят в чужбина.
Тревожният и силно отдалечаващият ни от останалите европейски страни факт е, че под 1% от хората планират каквито и да било активности за повишаването на образованието или квалификацията.
Цялото изследване можете да прочетете ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!