4

С викове "Искаме парите си" няколкостотин служители и работници от "Напоителни системи" излязоха на протест през земеделското министерство, за да поискат изплащането на изработените си възнаграждения за август.

Всички работещи в дружеството 1886 служители не са получили заплатата си за август. Те дават срок до края на седмицата на ръководството на дружеството да изплати полагащото им се и ако това не се случи, обещават, че ще започнат подготовка за стачка.

"Ако работата със средствата не стане, ще започнем да бием и да чупим, не може да се полага труд и той да не се плаща, ако "Напоителни системи" не работи, села и градове ще се наводнят, ние си искаме парите и това ще кажем на министъра на земеделието", заяви пред протестиращите служители на "Напоителни системи" лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев.

С вдигнати плакати "По-добре пари за превенция, отколкото пари за последици" и "Искаме финансиране за безопасността на язовири, дъги и корекции на реки",

работещите в напоителното дружество напомниха важността на инвестициите в хидромелиоративния сектор. Синдикатите в "Напоителни системи" организират стачка днес, като протестният митинг ще мине под надслов "Бъдещето на Напоителни системи".

Основното искане на митинга е гарантиране и ритмично изплащане на заплатите на работниците и служителите в системата до края на 2013 г. и яснота за бъдещето на дружеството, съобщават синдикатите.

Синдикалните организации към "Напоителни системи" ЕАД от КНСБ и КТ "Подкрепа" ще настояват за пореден път Министерството на земеделието и храните да изплати на "Напоителни системи" ЕАД дължимите от 2011, 2012 и 2013 г. средства в размер на над 16 млн. лева за извършените дейности по обектите за предпазване от вредното въздействие на водите, разходите за охраната на язовирите – публична-държавна собственост и поетите, от "Напоителни системи" ЕАД задължения на "Хидромелиорации – Севлиево" ЕАД.

Друго тяхно искане е яснота за състоянието и бъдещето на дружеството в политиките на министерството, за да не се допусне фалит на "Напоителни системи" ЕАД.

Освен това се настоява в закона за държавния бюджет за 2014 г. да се осигурят средства за дейността по защита от вредното въздействие на водите в размер на 13 млн. лева.

Освен това вчера стана ясно, че изпълнителният директор на дружеството Стайко Ганчев и членовете на борда - Георги Харизанов и Радослав Чейгарски, бяха задържани за 72 часа.

Разследването установило, че тримата са взели решение за бракуване на 100 хил. тона скрап от черни и цветни метали, които били части от съоръжения за напояване на земеделски земи на територията на цялата страна.

Продажбата трябвало да стане на Софийската стокова борса при най-високата предложена цена. След това решение обаче, според прокуратурата, изпълнителният директор съзнателно сключил договор за поръчка с борсов посредник.

Така били продадени тонове метали за скрап на много по-ниски от пазарните цени, информират от Нова телевизия.

 

Максимум до десетина дни ще се търси вариант всички работници и служители от "Напоителни системи" ЕАД да получат заплатите, които не са им изплащани от 44 дниказа пред протестиращите няколкостотин души днес пред сградата на МЗХ проф. Димитирър Греков,

който се срещна с ръководството на дружеството и ръководителите на двата синдиката, организатори на протеста - КТ "Подкрепа" и КНСБ. Земеделският министър каза, че още днес ще бъдат внесени промени в параграф 4, ал.6 на Закона за напоителните системи, което ще даде възможност за финансиране на предприятието от бюджета още през следващата година.

Греков коментира че проблемът с "Напоителни ситеми" е започнал още през 2011 год., когато на предприятието е отнето правото на държавно финансиране.

По този начин са се натрупали загуби и дружеството е задлъжняло с 22 млн. лева. "Най-важният капитал обаче сте вие, защото и утре ще работите за него, каза министър Греков. Той заяви, че дружеството категорично не трябва да се разделя на "Отводняване" и "Напояване" и протестиращите приеха това с аплодисменти.

"Даваме си кратък срок за решаване на проблема, тъй като има опасност от наводнения", каза министърт и уточни, че в момента няма населени места, които да са в риск.

Близо 22,5 млн. лв. са необходими както за заплати, така и за покриване на всичко, което дружеството дължи. Има и неизплатени сметки, както и една сметка от така наречената безплатна поливка дадена през 2009 година от правителството, обясни Греков.

Министър Греков обясни още, че в Управителния съвет на "Напоителни системи" не влиза министър или зам.-министър, това е самостоятелно дружество. От двата синдиката предупредиха, че ще изчакат една седмица, след което ще открият процедура за стачка.

 

 

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Триумфът на Златните в Кухнята на Ада продължава

Любопитно Преди 47 минути

Новодошлите Кристофър и Виктория получиха номинация

Разрив между ЕС и САЩ, външните им министри се разминаха

Разрив между ЕС и САЩ, външните им министри се разминаха

Свят Преди 1 час

Калас няма да се срещне с държавния секретар Марко Рубио

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

ГЕРБ-СДС предложи Орлин Колев за конституционен съдия

България Преди 4 часа

Така номинациите стават две с тази на Йонко Грозев от ПП-ДБ

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Масови уволнения в разузнаването на САЩ за секс чатове

Свят Преди 5 часа

Габард заяви, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще продължи да си "почиства къщата"

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

Огромен рибен пасаж стресна Несебър

България Преди 6 часа

„То чак е страшно, хора! Това е като бедствие!"

Украинската армия удари силно Русия

Украинската армия удари силно Русия

Свят Преди 6 часа

В района на рафинерията са били регистрирани най-малко 40 взрива

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Тревожната история на 18-годишен троен убиец

Свят Преди 7 часа

18-годишен е убил майка си, брат си и сестра си

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Тръмп: Познавам някои руски олигарси, които са много мили хора

Свят Преди 7 часа

Тръмп обяви, че руските олигарси "вероятно" ще могат да кандидатстват за новата "златна карта" за $5 милиона

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Крал Фелипе и кралица Летисия – лице в лице със своите портрети на изложба

Любопитно Преди 7 часа

Испанските кралски особи са заснети от Ани Лейбовиц

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

Обвиняемият по делото "Дебора" остава в ареста

България Преди 7 часа

Отвод на съдебния състав преди месец наложи делото да започне отначало

Нова версия за падналия стълб във Варна

Нова версия за падналия стълб във Варна

България Преди 7 часа

По думите на инж. Антонов, колата е минала близо две минути след падането на стълба

Украйна контраатакува край Покровск

Украйна контраатакува край Покровск

Свят Преди 8 часа

Междувременно Русия съобщи, че настъпва в Курска област

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

ГЕРБ-СДС увеличава преднината си пред останалите политически сили

България Преди 8 часа

Президентът Румен Радев регистрира леко понижение в одобрението през февруари

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Осъдиха на затвор президента на Република Сръбска

Свят Преди 8 часа

Присъдата обаче е на първа инстанция

Джейн Сиймор

Зашеметяваща: Няма да повярвате, че тази звезда е на 74

Любопитно Преди 8 часа

Актрисата от „Доктор Куин лечителката“ сподели кои са нейните правила, за да изглежда все така млада и невероятно красива

Маделин Маккан

„Огледален образ“ или заблуда? Американка вярва, че е изчезналата Мади Маккан

Любопитно Преди 8 часа

22-годишната Юджиния Колинс заявяви, че е британското дете, изчезнало през 2007 г., и има ДНК доказателство