Н яма непосредствена опасност от наводнение за населените места в българския участък на река Дунав и не се налага въвеждането на Националния план за защита при бедствия в частта защита при наводнения.
Това е заключението на Централния оперативен щаб към ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, който е заседавал днес, съобщава пресцентърът на МВР.
Пожарникари и спасители извършват непрекъснат мониторинг на критичните точки край Видим, Лом и Никопол. Въведени са в действие областните и общинските планове за защита при наводнение. Предприети са всички необходими действия за укрепване, подсилване и надграждане на дигите в района. Осигурени са над 5000 чувала с пясък, а на западния кей в Лом е издигната временна дига от циментови блокчета, съобщиха от МВР.
Шест острова във видинския участък на река Дунав са залети.
Под вода са островите Кошава, Кутово, Безименен, Богдан-Сечен, островите Голям Близнак и Малък Близнак. Под вода е и кеят на село Арчар.
С 54 см се е покачило през последното денонощие нивото на река Дунав при Лом
и е достигнало 824 см. Залети са най-ниските части на пристанището. Обявена е трета степен от плана за защита населението – опасност от наводнение, съобщи БНР. Работата продължава само на високите кейове на пристанищния комплекс. На останалите дейността е преустановена и е изключено електрозахранването. Техника и работници на порта и на общинската фирма „Чистота“ участват в изграждането на земно-насипни диги на най-застрашените от заливане места.
Нивото на река Дунав при Видин бе 829 см сутринта и спадна до 817 см към 20 ч.,
съобщиха дежурните хидрометеоролози
Нивото на реката леко е спаднало и при Ново село – до 734 см.
Ние сме зависими от шлюзовете при Железни врата. Там се следи обстановката и се изпуска вода, така че за българския участък засега няма опасност. Все пак положението не е много спокойно, тъй като притоците в Унгария и Сърбия са на доста високи нива и се очаква да достигнат до нашия участък след около три дни. Продължаваме да следим нивата, уточниха от Хидрометеорологичната служба.
Във Видин в сила все още е Първият етап от плана за защита на Видин при високи води. Готови са трите временни диги, на трите кризисни точки в защитата на града – двете порти в каменния зид на крепостта „Баба Вида“ към реката – до самата крепост и срещу Синагогата. Третият критичен участък е в района на Телеграф капия. За изграждането на временните диги са използвани около 700 т земна маса. Работата по изграждането на съоръженията ръководи зам.-кметът по устройство на територията в Община в Видин – Добромир Дилов, който обясни, че временните диги са издигнати до нивото на съществуващата каменно-бетонна кейова стена. Той припомни, че през пролетта на 2006 г., при рекордно високото ниво от 979 см, видинският кей имаше достатъчен резерв.
Приготвени са достатъчно чували с пясък за незабавни реакции при слягане или течове по земно-насипните диги. Въпреки че нивото на Дунав показва лек спад, мобилизацията на отговорните институции остава. „Нямаме точна информация колко висока ще бъде вълната при нас. В тази връзка сме осигурили наблюдение на дигите и на нивото на реката, като трябва да кажа, че през тъмната част на денонощието на два часа служителите на НС „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) минават при рейката на Видин, извършват проверки на трите защитни диги на града“, каза главен инспектор Станислав Генчев, и.д. директор на областна дирекция „ПБЗН”-Видин.
В наблюдението на дигите откъм реката са включени и корабите на гранична полиция.
От Община Видин обявиха, че защитата на града е осигурена преди нивото на Дунав да е достигнало критичната точка от 850 см.
На кметовете бяха раздадени обозначителни ленти, за да се маркират проблемните места. По всяко време на денонощието на разположение е оперативен дежурен в общината, който ще приема сигнали за възникнали проблеми. Кметът на Видин – Герго Гергов, изиска от „Напоителни системи“-Видин да се направи оглед и да се даде ясно становище какво е актуалното състояние на дигите.
Кризисният щаб реши да бъдат изградени групи за наблюдение, както и аварийни групи в селата Покрайна, Антимово, Кутово, Сланотрън, Иново, Видин, Дунавци, Новоселци, Слана бара, Рупци, Търняне и Буковец.
Ако водата продължи да се покачва и достигне 840 см, се очаква да се премине към втория етап на готовност, който предвижда денонощно дежурство. Инструкцията за действие на аварийните групи към кметствата в Община Видин предвижда наблюдение на водното ниво, на слягания на дигите, течове през дигите и други несвойствени явления; денонощни обходи и надзор на съоръженията – дунавски, корекционни и предпазни диги, отводнителни канали, полета, саваци, шлюзове, както и проверка на нарушени участъци по дигите; следене за нарушена речна проводимост, затлачвания, задръстени корита; контрол на нерегламентирано движение по дигите на хора, превозни средства и домашни животни; почистване на дигите от отпадъци, които пречат за нормалната им експлоатация.
Според изпълнителният директор на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав (АППД) Георги Георгиев
обстановката в българския участък на Дунав ще продължи да се усложнява през следващите дни.
Очакваме в периода между 20 и 22 май през българския участък да премине най-високата вълна, каза Георгиев. Той обясни, че днес е разговарял с колегите си от Румъния, като от хидровъзела продължава да се изпускат водни количества. В момента количеството вода, което преминава през българския участък на реката, е 12 хил. литра в секунда. „Очаква се в следващите дни то да нарасне до 14 хил.-14 500 литра в секунда, което означава, че отиваме към много високи води в българския участък на реката.
Следим положението, като засега само островите се заливат, както и ниската брегова част. До утре реката ще е „опряла“ и в дигите. За населените места засега няма опасност“, заяви Георгиев.
По думите му хидровъзлите ще продължат да поддържат режим на изпускане и на задържане, но от горната част на реката идва голямо водно количество, което трябва да бъде пропуснато през българско-румънския участък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!