Б ългария е на първо място в ЕС по ранно напускане на училище.
Средната възраст на напускане на училище е около 14,3 години,
съобщи социологът Кольо Колев от агенция "Медиана", който представи данните от две изследвания на агенцията, направени по поръчка на евродепутата Ивайло Калфин и на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.
Страната ни е на девето място по напускане на училище преди завършване на средното образование от страните в ЕС, уточни той.
По думите му учениците са демотивирани от това, че след като завършат средното си образование, получават бележка, която няма да им послужи за нищо.
В голяма част от другите страни не е така. Там има много повече възможности за завършване и за продължение на образованието, поясни Колев.
Над 90% от пълнолетните българи смятат, че
средното образование трябва да дава професионална квалификация на завършващите,
като на същото мнение са 78,3% от гимназистите,
Първото изследване е от ноември 2013 г. и е представително за пълнолетните българи, а другото е направено през декември - сред ученици от X, XI и XII клас в средни общообразователни училища.
Данните сочат, че 88% от гимназистите смятат, че за тях би било добре, ако завършвайки средното си образование, вече имат занаят, каза Колев.
При дуалната система учениците учат и работят в последните три години от професионалното си образование,
като работят в предприятия - на трудов договор, със заплати и осигуровки, но и завършват средното си образование, обясни евродепутатът Ивайло Калфин.
Той добави, че така на 18-19 години младите хора, когато завършват средното си образование, ще имат диплома за него, както и сертификат за професионална квалификация, но и значителен стаж в предприятие.
Безработицата сред младежите е ниска в страните, в които е въведена дуалната система на обучение, заяви Калфин. Той даде пример с добрите резултати в образованието в Германия и в Австрия.
Данните от изследването показват, че има ясна тенденция за увеличаване у нас на работещите ученици (между X и XII клас), като в последната година от гимназията 1/5 от учениците работят всеки ден или повече от веднъж седмично.
Според социолога учениците в горния курс на средните общообразователни училища у нас реално работят, но почти изцяло нерегламентирано - без трудови догори и в сферата на "сивата икономика".
Преди да навършат 18 години са започнали да работят вече 55% от българските ученици, заяви Колев.
Той съобщи, че според 73% от възрастните, анкетирани в изследването, както и според 62% от гимназистите, дуалната система - усвояването на професия във фирма и изучаването на общообразователни и специални предмети в професионалните училища, е добра идея.
Тя не се одобрява едва от 8,4% от възрастните анкетирани и от 12% от гимназистите. Близо половината от анкетираните гимназисти (47%) споделят, че биха приели да се обучават по дуалната система, ако имаше такава възможност, каза Колев.
По думите му този модел не биха избрали 27% от учениците в последните класове, а 26,4% от гимназистите не могат да преценят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!