Г еорги Първанов е на мнение, че държавата трябва да защити интереса на си и този на 3 млн. потребители при сделката за ЧЕЗ.
„Тази сделка не буди доверие в обществото и потребителите."
"Съмнението остава и ако от другата страна имаме държава, защо България не проявява интерес. Ние няма да се намесваме в правилата на сделката, но държавата трябва да защити своя интерес и интереса на тези 3 млн. потребители. Има много неща, които чакат своя отговор. На първо място това е въпросът „Кой?”, заяви Георги Първанов пред NOVA.
По думите му оставката на енергийният министър Теменужка Петкова е засилил съмнението, че тя е „един бушон”.
„Тя много хладнокръвно и спокойно понесе ситуацията”, добави Първанов.
Бойко Борисов: Аз посъветвах Теменужка Петкова да подаде оставка
ЧЕЗ продава активите си у нас на българска компания
По повод енергийните проекти за АЕЦ „Козлодуй“ и „Белене“, Първанов е на мнение, че трябва да се работи и по двата.
Той коментира и спорът за изучаването на комунизма в училище.
„От всички спекулации с историята, тази с учебниците по история е най-тежка.
Аз съм за това да се покаже насилието в лагерите, репресиите.
Но ако ги има след 9-и септември, защо ги няма в учебниците преди 9-и септември 1944 г.”, каза още бившият президент Георги Първанов.
Какво е „Народен съд“ ще се учи в 10 клас
Същевременно експерти коментират какъв ще бъде ефектът върху пазара след продажбата на ЧЕЗ.
„Продажбата на такова стратегическо предприятие като ЧЕЗ, е доста важно от гледна точка на сигурността на страната. Доколкото знам около фирмата „Инерком Груп” стоят около 10 други фирми, които дават кредитния рейтинг”, коментира пред NOVA енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
По думите му „Инерком” през годините е била финансирана от един чешки милиардер за построяването на два соларни парка у нас. Тогава „Инерком” се е опитвала да вземе банков кредит, но не е успяла, и тогава се е обърнала към международни инвеститори, като един от тях е този чешки магнат.
Делян Добрев: Помислих продажбата на ЧЕЗ за фалшива новина
Ройтерс: Четири български и две чужди компании са кандидати за активите на ЧЕЗ
„Проблемът на този магнат е, че неговите синове току-що бяха осъдени на 6 години затвор на първа инстанция в Чехия за корупционни сделки при присъединяване на два соларни парка към чешката енергийна система. Дали това службите го знаят?”, попита Мартин Владимиров.
Владимиров посочи, че за сделката се е знаело още преди два месеца. Но нито КЗК, нито ДАНС е проучила компанията.
Министър Петкова не знае кой купува ЧЕЗ, може да са индийци
Китай се интересува от АЕЦ „Белене“
„Проблемът не е в това дали Гинка или който и да е купува голяма компания. Въпросът е дали имаме реална представа кой стои зад тези средства и какъв ще е ефектът върху пазара”, добави енергийният експерт.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!