По повод Деня на народните будители Общото събрание на БАН организира протестно шествие със свещи тази вечер пред Централната сграда на академията, на площад "Народно събрание".
Поводът е намалението на бюджета на академията от 59 на 54 млн. лева за 2012 г.
По повод на протестите министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов коментира, че на всеки учен в БАН се пада по човек и половина обслужващ персонал, а субсидията, която се дава на БАН, означава, че "академията трябва да се реформира по посока на своите учени".
"Ако учените в академията са 2 900, колкото казва нейният председател акад. Никола Съботинов, извън учените има и 1 100 души със средно образование и обслужващият персонал заедно, с тези 1 100 души, е шест хиляди и нещо - близо 7 000", посочи Игнатов. Той заяви, че ако е служител в БАН, ще постави тези въпроси на ръководството.
В отговор на въпрос министърът каза, че част от този технически персонал трябва да бъде съкратен и академията да се модернизира.
Естествено е, че БАН не може да се вмести по никакъв начин в бюджета,
но държавата е в много сериозна финансова и икономическа криза, посочи министърът. Съобразяваме се с наличните пари, за да може да се "раздели и за средното и за висшето образование", добави той.
Игнатов каза, че е видял плакати на археолози от БАН, на които е пишело, че от три месеца не са получавали заплати. Държавата превежда субсидията на БАН ежемесечно, проблемът е, че учените не могат да се вместят в нея, но академията има автономия, коментира министърът. Той каза, че
НИМХ-БАН има над 700 служители, от които учените са около 60-70
и се използват много остарели методи на изследване. Метеоролозите трябва да попитат и предишните ръководства на НИМХ-БАН - защо в годините, когато имаше излишъци и те се харчеха, защо не беше купена хубава техника, посочи Игнатов.
Той каза, че от две години се правят реформи в БАН и в резултат на това "добрите институти са слети с други, които са на по-ниско ниво". Като член на Съвета на настоятелите на БАН съм поставял въпроса, че след като субсидията е малка, нека се концентрира върху институтите, които са на световно ниво, а по-малкият процент от нея да бъде за останалите, коментира Игнатов. Той добави, че "когато се наберат сили и финансова мощ, да се дадат средства и за другите институти".
Според образователния министър институтите на БАН, за да имат повече средства, трябва да работят активно с университетите.
Президентът Георги Първанов изрази подкрепа към протестиращите от БАН.
Той участва в празненството по повод 20-годишната антарктическа експедиция на страната ни - националното знаме беше издигнато на церемония пред Парадния вход на президентството по повод Деня на будителите.
След традиционния ритуал, чието начало беше поставено преди седем години по инициатива на държавния глава, Първанов отиде да разговаря с протестиращите работещи в Националния археологически институт с музей към БАН, които бяха излезли пред него.
Протестите им са заради липсата на пари за заплати за последните три месеца на годината и срещу намалената бюджетна субсидия за БАН в проектобюджета за 2012 г.
"Подкрепям вашия протест. Не сте само вие, археолозите, което не би трябвало да ви успокоява, за съжаление такава е ситуацията", каза президентът. Държавният глава се ангажира да разговаря с министър-председателя и с финансовото министерство по проблемите на науката като цяло.
В отговор на въпрос за оценка на изминалите избори, държавният глава каза, че ще има възможност неговата позиция да бъде чута в близките дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!