Президентът Георги Първанов е подписал днес указа за обнародване на промените в Кодекса за социалното осигуряване (КСО), съобщи социалният министър Тотю Младенов пред журналисти.
Промените, които регламентират промените в пенсионната система, бяха заплашвани преди това от вето заради отпадането от началото на 2012 г. на възможността за пенсиониране по точковата система.
Ще влезе в сила задължително изискване за навършени 60-годишна възраст от жените и 63-годишна възраст от мъжете и осигурителен стаж 34 години за жените и 37 години за мъжете. Сега се изисква сборът от стаж и възраст да е 100 точки.
Министър Тотю Младенов специално изказа благодарност на президента Първанов, че е подписал указа.Министърът благодари и на социалните партньори, и на депутатите за приемането на промените в КСО. Младенов се надява през юли следващата година да има възможност за увеличаване на минималната работна заплата, която в момента е 240 лв.
"Надявам се да има такава възможност, ако в бюджета за следващата година приходите са повече от предвиденото и да бъдат заложени средства за добавки към пенсиите на хората", каза още той.
Младенов си поставя за цел през следващата година да има и по-малко безработни и социално слаби. За 2011 г. е заложено средногодишно ниво на безработицата 9,4%. Очаква се и тази година средната годишна безработица да е около 9,4%. През ноември нивото на безработицата е 9,07%.
Министърът обясни, че вече има около 3800 отказа от лица, които получават социални помощи, да се включат доброволно в обществено полезен труд - 14 дни по 4 часа. Това ги лишава от социални помощи в продължение на 2 месеца.
От Агенцията по заетостта към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) днес обявиха, че
през ноември заявените в бюрата по труда свободни работни места са 11 541.
Спрямо същия месец на 2009 г. местата са със 798 или със 7,4% повече.На първичния пазар се наблюдава традиционното за този период на годината намаление на заявените места, посочват от МТСП.
През месеца са обявени 7542 места.
Местата в частния сектор продължават да имат преобладаващ дял в структурата на заявените места в бюрата по труда - 62,6%. 73% от обявениите позиции са за хора без образование, 15,7% - за специалисти, а 10,9% - за работници
Запазва се тенденцията най-големият брой заявени места да са в сферата на преработващата промишленост - около 2000.
Следват ги местата в търговията - 1053, държавното управление - 765, строителството - 489, административни и спомагателни дейности - 475, финансовите и застрахователните дейности - 436, образованието - 428, операциите с недвижими имоти - 417.
Почти се запазва броят на новоразкритите и сезонните места в реалната икономика.
Заявените новоразкрити работни места са 731. Местата за сезонна заетост са 215. Субсидираните работни места, заявени по мерки за заетост през месеца, са 985.
Министър Тотю Младенов прогнозира 22 хил. повече работещи през 2011 г.
или средногодишно нарастване на заетостта с около 0,6-0,7%. До края на 2010 г. се очаква спадът на заетите да се забави на годишна основа, посочи министърът.
Ръст на заетостта се наблюдава две поредни тримесечия, като през третото тримесечие на 2010 г. броят на заетите достига до 3,1 млн. или с 92,2 хил. повече спрямо първото тримесечие на 2010 г., каза Младенов.
Според него тенденцията за намаляване на безработицата вече осем поредни месеца не е свързана със сезонни фактори и се очаква да продължи и занапред.
Един от заложените в правителствената програма приоритети - повишаване на доходите, вече се изпълнява, въпреки кризисната ситуация, смята министърът.
Младенов цитира данни, според които към третото тримесечие на 2010 г. средната работна заплата за страната е 638 лв., което е 9,4% номинален ръст в сравнение със същия период на 2009 г., когато е отчетена средна работна заплата от 583 лв. и реален ръст от 6,4%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!