Според президента Георги Първанов ще бъде недопустимо парламентът да приключи своята работа, без да е приел новия Семеен кодекс, които предвижда улесняване на процедурите за осиновяване.
Държавният глава изрази това мнение на работна среща по проблемите на децата с представители на държавни органи и местни власти, на неправителствени организации, на специализирани институции, на бизнеса.
Първанов заяви, че ще настоява пред ръководството на парламента, премиера и коалиционните лидери да се придвижи този въпрос.
Народното събрание гласува на първо четене новия Семеен кодекс през есента на миналата година, но проектът не е разглеждан все още на второ четене.
Не мога да разбера защо този институт за фактическо съпружеско съжителство и опасенията да не измести брачната институции спъват такъв изключително важен за обществото ни закон, посочи президентът.
Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова също подкрепи позицията за ускорено приемане на Семейния кодекс.
На срещата бе представен отчет за направеното по "русенския" план за подобряване на грижите за деца в институции и филм за реформата в дома в Могилино.
Все още броят на деца в риск в приемни семейства е по-малък от броя на деца в домовете - 5900 деца са в приемни семейства, а 7276 деца - в домове.
За една година по по инициатива на бизнеса и Камарата на строителите са направени ремонти на 18 домове за деца в цялата страна.
Президентът определи като тревожни резултатите по няколко от направленията в плана. Все още не е започнало изграждането на седем нови дома за деца, за които са отпуснати 8 млн. лв. Забавянето идвало от необходимото за изпълнение на тръжните процедури време.
Първанов посочи и, че не вижда промяна и в набелязаната мярка за подобряване на статуса на социалните работници. Според него заплащането на работниците в домовете не трябва да се обвързва с броя на настанените деца, защото така персоналът няма мотивация да работи за търсене на алтернативна грижа за децата.
По отношение промените за Фонда за лечение на деца е било извършено увеличение на средствата до 20 млн. за тази година. Променен е бил и начинът на изразходване на средствата, тъй като е имало недоволни неправителствени отганизации, недоволни родители и др.
По точка три на плана - необходимостта от овладяването на вродени аномалии, е била изработена специалната програма от Министерство на здравеопазването на стойност 2 млн. лева, предвидени за дейности, и 23 млн. за лекарства.
Оценявам това като един много важен знак за това, че сме вече друг тип общество, каза Първанов.
"Могилино стана символ на нашата забрава, на тежките здравословни проблеми на децата, на недостатъчната мотивация на социалните работници, липсата на координация между звената, проблемите с настаняването - децата се настаняват там където има място, а не там където могат да получават нужните грижи грижи", коментира президентът.
Според него обаче "здравните грижи, ангажиментът към всяко едно дете в Могилино са вече факт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!