П арното в София ще бъде пуснато в края на месеца, съобщава в. "Стандарт". Причината е, че все още не са налице условията - три последователни дни средната денонощна температура да падне под 12 градуса и да има прогноза за трайно застудяване.
Синоптиците предвиждат в следващите октомврийски дни затопляне на времето и студът ще се върне едва в края на октомври.
Заради последните студени дни от енергоразпределителните дружества обаче предупредиха потребителите си да очакват по-високи сметки за ток, тъй като хората се отопляват с електрически уреди.
От този отоплителен сезон "Топлофикация-София" предлага 3% отстъпка всеки месец за абонатите, които в срок плащат сметките си за парно. Условието е да нямат стари просрочени задължения.
Домакинствата, избрали да плащат за парно на равни месечни вноски през цялата година, пък ще ползват 50% отстъпка от първата сметка след подписване на договора.
Най-голям дял при формиране на общия разход на домакинствата у нас имат разходите за храна и жилище - 51,8% от всички, сочат данните на Националния статистически институт.
Всеки човек харчи средно 8% от доходите си за електроенергия, сочат данни на електроразпределителното дружество ЧЕЗ, публикувани в изданието на компанията "Енергиен спестовник".
Многократно страната ни е критикувана, че има енергоемко производство и населението харчи енергия неефективно в сравнение с другите европейски страни. Тези данни, непрекъснатото повишаване на цените на тока и парното и тяхната увеличена консумация през идващите студени месеци на годината, налагат да се мисли за предприемането на мерки за понижаване на сметките.
Как да пестим електроенергия
Подмяната на електрическите крушки с енергоспестяващи или LED би имало бърз ефект за понижаване на сметката, тъй като денят намалява и осветление ще се ползва все повече през предстоящите месеци, а на осветлението се пада 6% сметката за ток, съветват от ЧЕЗ.
В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80% от електроенергията при сравнително същото ниво на осветление и по-дълъг "живот".
Зарядните устройства за телефони, джобни компютри, камери и други персонални устройства са енергийни "вампири". Дръжте ги изключени, докато ви потрябват, защото количеството електроенергия, което използват докато реално не вършат никаква работа, е неоправдано високо.
По-ефективно е използването на тостер, електрическа кана или тенджера под налягане, вместо електрическата печка, тъй като малките уреди използват по-малко ток.
Поставянето на хладилника по-далеч от готварската печка, отоплителни уреди или пряка слънчева светлина, също би спестило от сметката, тъй като с всеки един градус над 20 градуса Целзий, потреблението му нараства с около 6%.
Използването на по-кратки програми на пералнята, сушилнята или миялната, и с по-ниски градуси, също пести от електроенергията, тъй като 85% от консумирания ток отива за подгряване.
За тези, които ползват бойлер, е важно да имат предвид часовете на нощната тарифа, тъй като бойлерът е един от най-големите консуматори в дома.
Намаляване на разхода може да се постигне чрез оставяне на термостата на 60-65 градуса и източване на резервоара на всеки три месеца.
Как да намалим сметките за парно
Добрата топлоизолация на жилището може да доведе до значителни икономии от сметките, тъй като старата дограма и "изтичането" на топлината през нея, могат да натоварят сметката с 10-25%, сочат проучвания.
Ефектът от подобна мярка би се усетил и през лятото, когато жилищата се охлаждат. Разпространена и ефективна мярка е и изолирането на стената зад радиатора с фолио.
Пред радиаторите не трябва да се поставят мебели, плътни завеси, не са желателни и радиаторни решетки, тъй като те са препятствие пред достъпа на топлина към помещението. С тях се "затваря" пространство около отоплителното тяло и термовентилът се затваря при затоплянето му.
С включването само на един радиатор и широко отворени врати, останалите помещения няма да се стоплят и сметката няма да падне, посочват от дружеството някои от най-популярните заблуди.
Работещият постоянно радиатор ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство.
Ако сутрин всички излизат от дома, не е добре напълно да се затварят вентилите на радиаторите. Вечерта ще е нужна много повече енергия, за да се стоплят изстиналите помещения. Най-добре е вентилите да се оставят на първа или втора степен.
Когато се налага по-дълго време да се отсъства от жилището, е хубаво вентилите да се оставят на деление "звездичка". Така в помещението ще се поддържа минимална температура (6-7 градуса) и дори навън да е страшен студ, радиаторите няма да замръзнат и да стане авария.
При проветряване, вентилът трябва да се остави на "звездичка" и прозорците да се отворят широко за пет минути, съветват още от топлофикационното дружество. Термостатичният вентил не трябва да се оставя дълго време под прякото действие на студения въздух, защото тогава той се отваря автоматично на максимална степен и консумацията на енергия от радиатора е много голяма.
Жилището не бива да се претопля. Европейски експерти са изчислили, че понижението на температурата в дома с един градус е равно на около 6% икономия на енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!