Кз з Кирил, син на бившия български министър-председател Симеон Сакскобургготски, е проверяван от испанските власти за произхода на близо 3 милиона евро, с които е купил имение от 125 хектара на остров Майорка, съобщиха вчера вестниците "Ел Мундо", "Диарио де Майорка" и други испански медии.
Синът на Сакскобургготски е обект на разследване в един от най-горемите корупционни скандали с държавни чиновници в Испания. Връзката между Кирил и аферата е все още законната му съпруга Росарио, които неотдавна обявиха, че се разделят.
Кирил Сакскобургготски опроверга твърденията,
че част от парите, с които купил имот на Балеарските острови, били дошли от фирма в Гибралтар.
"Имотът беше закупен с пари, спечелени по време на работата ми в компанията "Джи Ел Джи Партнърс" (glgpartners.com) и отчетени пред британското правителство. Разполагам с данъчни документи, за да докажа това. Парите не бяха платени от Гибралтар", посочи Кирил в изявление за БТА.
Съпрузите купили на 31 август 2005 г. на Майорка, роден остров на Росарио, луксозен имот срещу 2,9 млн. евро.
Имението "Сон Понс де Кардайкс" се намира между селищата Лукмахор и Кампос. Според описанието на Групата за разследване на икономическата престъпност към националната полиция на Испания то е съставено от обработваема земя, смокинова горичка, рожкови, ниски хълмове без растителност и сграда с площ 600 кв. м.
2,725 млн. евро били платени с еднократен чек от сметката на Кирил в "Бъркли банк" (barclays.co.uk). Разследващият екип проследява произхода на парите, за част от които се подозира, че са минали през офшорната зона Гибралтар, пише "Диарио де Майорка".
Основанието - Росарио Надал е получила 21 452 евро от горепосочената сума чрез банков трансфер, нареден от Гибралтар, добавя "Ел Мундо".
Чек на стойност 370 250 евро влязъл в адвокатската кантора на Мигел Надал, братовчед на Росарио и основна фигура в корупционния скандал в Майорка.
В полицейските доклади се посочвало, че двойката е купила за близо 3 млн. евро имот, който е струвал на предишната собственичка преди 15 г. 400 хил. евро.
Агентите са работили по две версии, уточнява в. "Ел Мундо". Едната е спекулативна финансова операция, защото закупените терени могат да бъдат обект на повторна оценка от общинските власти, а втората е, че имението може да представлява интерес за строеж на голф игрище. И по двете версии не са открити уличаващи доказателства засега.
Княз Кирил винаги е бил подозиран
от български политици и медии, че е централна фигура в съставянето на правителството, ръководено от баща му.
Многократно са публикувани твърдения, че именно князът е изпратил в България т. нар. "юпита", които заеха важни постове във властта в България през 2001 г. Между тях бяха Николай Василев, Милен Велчев, Красимир Катев, Антония Първанова, Любка Качакова, Гати Ал Джебури, Илия Лингорски и др.
Самият Кирил обаче не дава изявления и никога не прави опровержения. "Така дава храна за все по-тежки подозрения", пише днес в. "Труд".
През 2005 г. БСП го обвини, че се е облагодетелствал от сделки за продажба на дългове на седем държави от Третия свят към България.
Князът бе замесен и в прочутата замяна на външния дълг на България от правителството на НДСВ.
Муравей Радев, финансов министър в правителството на Иван Костов, обяви, че през 2000 г. Кирил Сакскобургготски му предложил същата сделка. Князът отрече.
Името му изплува и в скандала за т.нар. царска болница от 2006 г. Тогава в Италия бе разкрита корупционна афера около братовчеда на Симеон Сакскобургготски - принц Виктор Емануил, и бизнесмена Пиерпаоло Черани. Твърдеше се, че те обещавали пари на бившия премиер, за да осигури построяването на свръхскъпа детска болница в България.
Този скандал постепенно затихна, а Черани призна, че си е измислил участието на Симеон Сакскобургготски.
Още през 1997 г. Кирил беше сред основателите на т.нар. Български Сити клуб в Лондон, където участваха българи, работещи главно във финансовия сектор в британската столица. По-късно, без да бъдат изложени аргументи, князът бе обявен за един от икономическите съветници на президента Петър Стоянов.
През 2000 г. лондонският Сити клуб нашумя покрай инициативата "Българският Великден", въодушевено подкрепена от тогавашния премиер Иван Костов, която събра в София успели в чужбина млади българи.
Кирил Сакскобургготски не говори български и не зае пост в България. От 1997 г. той е директор в лондонския офис на инвестиционната компания "Джи Ел Джи Партнърс", която управлява инвестиции за над 23 млрд. долара и отговаря за пазарите в Испания и Португалия.
През 2007 г. британски медии разгласиха, че е взел премия от 25 млн. долара. "Труд" пише днес, че през тази година фондът има загуба 99 млн. долара, а за деветмесечието е "на червено" с 243 млн. доллара.
От "Труд" не са успели да се свържат със Симеон Сакскобургготски. "Негово величество е в Мадрид за рождения ден на своя син Кардам", съобщила Цветелина Узунова, която продължава да се води прессекретар на бившия премиер.
Кардам е в кома, след като на 15 август 2008 г. катастрофира тежко.
Проверяват княз Кирил за милиони евро
Синът на Сакскобургготски е обект на разследване в един от най-големите корупционни скандали с държавни чиновници в Испания
3 декември 2009, 11:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!