Р адиоактивен материал се изнася напълно безпроблемно от района на бивша уранова мина, показва разследване на Нова ТВ.
Проверка на телевизията с гайгеров брояч в терен на мина "Пробойница" установява, че нивото на радиация на места е в пъти над естественото.
Има ли незаконен добив на отпадъци със съмнителна радиоактивност у нас, ще проверяват от Министерството на енергетиката,
съобщи Нова ТВ.
Фирмата, която използва материала със строителни цели, твърди, че има разрешително за дейността си. Да се провери дали това е истина обаче се оказва много трудно. В България нито една конкретна институция не носи отговорност за бившите уранови мини, а достъпа до тях от години е напълно свободен.
В района на Гара Бов, на 100 м от най-близката къща, пътят е застлан с чакъл от бившата уранова мина "Пробойница", твърдят местни.
Според тях, материал от старата мина можел да си вземе всеки. Охрана нямало, заграждения – също.
"Рудниците бяха запечатани, както си трябва с цимент, но пробиха дупки и започнаха да влизат вътре и да изкарват материали", твърди Милчо Петров, който живее в Гара Бов.
"Преди 1-2 години някакъв бизнесмен намери там евтин материал, копаеше и продаваше и пътищата насипваха, и насипи правиха, и къщи строиха", твърди Найден Стоименов, друг жител на Гара Бов.
В началото на 90-те години на XX век България ликвидира уранодобива, а експертите определят отпадъците от тази промишленост като радиоактивни. Това обаче било тогава.
"Трябва да са затворени всички минни изработки, така че да не е възможно влизане на хора или животни в тях, а замърсените терени трябва по някакъв начин да са изолирани", твърди, проф. Добромир Пресиянов от катедра "Атомна физика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Ако такъв материал, легално или нелегално взет, се използва в строителството на сгради, това може да има за резултат повишаване на нивата на радон в сградата.
Радонът е признат като вторият по важност фактор причиняващ рак на населението след тютюнопушенето",
каза още той.
Всичко обаче е напълно законно, твърди управителят на фирмата, която използва суровината. Имал документи, които му дават право да използва материала, както и такива, които гарантират, че той не е радиоактивен. Не пожела обаче да ги покаже и да се срещне с екипа на Нова.
"Имам доклад, който казва, че суровината, която аз реализирам, отговаря на Българския държавен стандарт. Не е радиоактивна", обясни по телефона Валери Илиев.
Колко затворени уранови мини има в България, никой не може да каже. Отговорността за тях, не е на нито една конкретна институция. За отпадъците от тези мини отговаря Министерство на енергетиката, но едва от 2008 г. Преди това е можело да бъдат закупени от всеки. И всеки собственик може да прави с тях каквото пожелае. И до днес.
Освен незабавна проверка по случая, от Министерство на енергетиката обещаха и промени в закона, които да изяснят кой и какви права има върху старите мини. Предвижда се и по-строг контрол, включително затвор за нарушителите.
Цялото разследване можете да видите във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!