За Великденските празници да се ползват проверени яйца, да се варят продължително време, както и да не се консумират рохки яйца, препоръча доц. Атанас Мангъров, началник на детското отделение със сектор за интензивно лечение към Инфекциозна болница "Проф. Иван Киров".
Във всички яйца, независимо дали са купувани от магазин или са домашно производство, може да има наличие на салмонели и обикновено има, посочи доц. Мангъров.
Затова специалистът съветва
всички яйца да се варят не по-малко от 13 минути,
а при надморската височина на София - 15 минути.
Доц. Мангъров не препоръчва боядисаните великденски яйца де се оставят на масата, а да се прибират в хладилник. Любителите на рохки яйца сами поемат риска и последиците от него, отбелязва специалистът.
За да се зарази човек със салмонела, трябва да изяде няколко милиона микроба, но когато яйцата не са сварени достатъчно добре, в тях може да има останали салмонели, каза доц. Мангъров.
При престояването на яйцата, сурови или сварени, салмонелите се размножават и при консумация им, човек може да се разболее. Ако яйцата не се съхраняват при съответни условия, микробите се размножават много по-бързо, уточни експертът.
Дозата от микробите, която може да зарази човек е различна в зависимост от неговото тегло, поясни лекарят.
Тя е много по-малка за децата, тъй като дори четвърт яйце е достатъчно детето да се зарази със салмонела.
Колкото по-малък е човек, толкова по-ниска доза му е необходима, за да се зарази.
Отравянето с яйца не се дължи на броя на изядените яйца, а на микробите в тях, които съдържат токсини. Всъщност токсините, не само в яйцата, предизвикват чревните разстройства.
При хранителното отравяне симптомите настъпват от 2-3 часа до максимум 10-12 часа след консумацията на заразената храна.
При чревните инфекции трябва микробите, попаднали в човешкия организъм, да имат свойството да преодоляват защитните му сили. Най-честите такива инфекции са салмонелите, отбеляза доц. Атанас Мангъров.
Специалистът посочи, че
по-безопасни са яйцата, които се доставят от птицефермите,
защото там на кокошките се дават антибиотици, непозволяващи да се развиват толкова често салмонелите.
Най-опасни са домашно произведените.
Комбинацията на яйца с различни храни не води до хранително отравяне при здрави хора. Възможно е само да доведе до тежест в стомаха, коментира специалистът.
Агнешкото месо също може да предизвика заболяване от салмонела,
заради лошо съхранение, посочи доц. Мангъров.
Лекарска помощ може да се потърси при тежко състояние, при по-лекото неразположение човек може сам да се възстанови, ако пази няколко дни диета с леки храни и пие хидратиращи разтвори, препоръчва специалистът.
Салмонелите са най-неприятните чревни инфекции и лечението може да продължи 2-3 седмици. Салмонелите не са чувствителни на антибиотично лечение и приемането на антибиотик не намалява нито тежестта, нито продължителността на лечението.
Неразумно е приемането на антибиотик, защото той би могъл само да усложни заболяването.
Салмонелата се доказва чрез изолирането й и трябва да се потвърди чрез микробиологично изследване.
Симптомите й са повишена температура, повръщане, чревно разстройство. Това, което води пациентите до прием в болница е обезводняването на организма, обясни специалистът.
Салмонелата се среща нормално в чревната флора на животните и когато се използват домашно наторявани зеленчуци, възможността от заразяване нараства. В Инфекциозна болница постъпват често деца на 4-5 месечна възраст, заразени със салмонели чрез сок от моркови, отбеляза доц. Атанас Мангъров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!