За 34-ти пореден ден в столицата недоволни граждани се събраха след работа на протест срещу правителството на Пламен
Орешарски.
Те отново скандираха "Мафия", "Оставка" и "Червени боклуци", свиреха със свирки и развяваха български знамена.
Сред плакатите днес се четяха: "Ела при нас на жълтите павета", "Протестът хората сбира, стават народ", "От вас няма нужда, няма да ни липсвате", "Правителство на мафията – дързост и гнусота".
Един от участниците пък носеше носи чисто бял плакат, защото "щом протестиращите все още протестират, думите са излишни".
На загражденията пред Министерски съвет бе окачен плакат, на който пише: "Не допускайте България да бъде предадена на Русия", а до него бе поставен половин хляб с надпис "социални" и картонени чашки.
Протестиращите призоваха в четвъртък
Парламентът да бъде блокиран с жива верига, която да продължи до падането на правителството.
Множеството започна да се събира към 18,30 ч. на площад "Независимост" пред сградата на Министерски съвет, а към 20 ч. се насочи към Парламента, където остана около половин час.
Според данните на МВР по това време на площад "Независимост" е имало около 2500 души.
След това шествието блокира кръстовищата при ректората на СУ "Св. Климент Охридски" и Орлов мост.
Обстановката на протеста по традиция бе спокойна, полиция
охраняваше сградите на Министерския съвет, Президентството и
Народното събрание, а сред протестиращите имаше служители от антиконфликт екипите на СДВР.
Протести тази вечер имаше и в други градове – Варна, Пловдив, Сливен, но най-многоброен бе в Пловдив.
Пловдивчани се заканиха да пътуват до София за готвената блокада на Парламента.
Малко по-рано пред НДК за 22-ри пореден ден се събраха и
поддръжници на правителството на Орешарски.
Те обявиха, че вече са събрани повече от 190 хил. подписа в подкрепа на кабинета от цялата страна, а според организаторите само в София близо 9000 души са поискали оставката на президента Росен Плевнелиев.
Присъстващите почетоха с едноминутно мълчание паметта на полицая, който почина след дълго дежурство по време на антиправителствените протести.
Жена пък обяви, че, "ако семейството на г-н Сугарев не спрат стачките, започвам гладна стачка в подкрепа на господин премиера".
Привърженици на кабинета защитиха избора на Емил Иванов за управител на София-област с мотива, че всеки има минало и предишни работни места.
Рапърът Мишо Шамара заяви, че от кабинета не може да се очакват чудеса, защото е на власт от скоро. Според него "Бойко, Цветанов и Флоров, и цялата клика там трябва да влязат в затвора (...) Вкарваш Бойко в затвора и хората ще повярват, че всеки трябва да внимава".
Граждански сдружения на участници във февруарските протести пък започнаха паралелна
подписка в подкрепа на правителството
с искане за кръгла маса за нов обществен договор между гражданите и властта. Тя бе подкрепена от писателя Лозан Такев и музиканта Йордан Караджов.
Тази сутрин митинг в подкрепа на правителството и на новия областен управител на Силистра събра около 300 души пред областната администрация на града. Новият областен управител Насуф Насуф се появи в 9,00 ч. и влезе в сградата на администрацията под бурните аплодисменти на подкрепящите го.
По това време в София пък се провеждаше традиционното "пиене на кафе" пред НС. На няколко пъти протестиращите пред Народното събрание се опитаха да блокират движението по бул. "Цар Освободител", но полицията не им позволи.
Шествията и митингите в страната започнаха на 14 юни след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, отменен по-късно от Народното събрание. Организацията на хората минава през страницата ДАНСwithme във Фейсбук.
Във "Фесбук" и други социални мрежи пък лавинообразно се разпространява инициативата "Аз искам: Оставка на сегашното правителство. Нови избори сега. Граждански контрол на всяко следващо правителство."
Около 50 човека се събраха и пред Съдебната плата на протест под наслов "Спаси Гери". Те настояват България да не позволява Гергана Червенкова да бъде екстрадирана в САЩ, "където я очакват 68 години затвор за престъпления, които тя не е извършила". Някои от протестиращите са с черни тениски с надпис "Няма да дадем Гергана". На 19 юли е заседанието на съда по делото.
Около 20 жители на Смолян протестираха пред сградата на Областната администрация, настоявайки за оставката на назначения зам.-областен управител Бейхан Дуран (ДПС). Протестът бе организиран в социалните мрежи след публикация в местната преса, озаглавена: "Осъден за наръгване с нож стана зам.-областен управител на Смолян". Назначението на Бейхан Дуран не противоречи на законите, неговото свидетелство за съдимост показва, че има чисто съдебно минало, заяви областният управител Димитър Кръстанов. Той се срещна с представители на протестиращите. Кръстанов потвърди, че неговият заместник е имал преди години инцидент, при който е освободен от наказателна отговорност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!