П ротестът за защита на българската земя от продажба на чужденци, който се проведе пред МЗХ с плакати "Не продаваме земята си", тръгна в шествие към централата на БСП на "Позитано 20".
На плакатите са изобразени българските царе и апостолите на Освобождението.
Протестиращите са около 200 души.
Момичета и момчета в национални носии заедно с гражданите от протеста са се хванали на хоро.
Носят български знамена и десетки плакати. Гайда огласява шествието на гражданите.
Отец Амбарев в словото си заяви, че ако разрешим тази продажба България ще загуби независимостта си, тъй като е близо до Турция на Ердоган, която има вековни апетити към нашите територии.
И ние сме длъжни в името на паметта на нашата история и традиции да съхраним това национално богатство, подчерта отец Амбарев.
С иконите на Св. Иван Рилски и Света Богородица възпитаници на Софийската духовна семинария пристигнаха малко след началото на протеста срещу продажбата на българска земя на чужденци пред земеделското министерство.
"Велик завет са ни оставили дедите ни, подписан с кървав меч - деца на роден край пазете си земите!",
заяви в началото на словото си отец Амбарев.
"Хора, защитете земите си и не позволявайте на което и да било правителство да се съгласи с клаузата при приемането ни в ЕС за свободна продажба на земите ни на чужденци, каза той. Ние сме вратата към Изтока, ние граничим с мюсюлманска Турция и с Близкия изток, където се водят междуособни войни, ние сме дверите на Ориента. И ако не застанем в защита на изконната българска земя, ще бъдем заличени и като народ, и като държава. 17 млрд. евро е изчислено, че струват земите на България", продължи отец Амбарев.
Днес се обръщаме към всеки български гражданин, към всяка партия да застанат в защита на българската земя, на българското наследство, отвоювано с кръвта на вашите деди, на нашите националреволюционери - България не се продава, завърши той речта си.
Румяна Георгиева, една от протестиращите, говори за прикрития геноцид към българите.
Тя прочете извадка от Конвенцията на ООН за предотвратяване и наказание на престъплението геноцид – чл.2 и член 3, в които се казва, че геноцидът независимо дали е извършен в мирно време или във военно време, се наказва съгласно международното право.
Имаме идеи, за да дадем отпор на последиците от отпадането на мораториума за продажба на земи на чужденци с промяна на Конституцията, проблемът е преди всичко законодателен, заяви Добрина Алексиева от граждански комитет "Равни пред закона".
Трябва да има нормативна уредба, която да определи кои хора могат да купуват земя и колко, т.е. да има таван на собствеността, а не за да се арендуват 300 хил. декара и да се засее рапица върху чернозем, възмущава се тя.
"4 млн. дка българска земя пустее, какво направиха управляващите в последните 4 г. за преодоляване на този проблем,
има ли мир в българските села. Това са въпросите за българската земя, останалото е грозно лицемерие".
Това заяви по-рано днеслидерът на "България на гражданите" Меглена Кунева на брифинг в централата на партията.
Една от фирмите, която се занимава с българската земя се казва "Октопод", посочи Кунева в иносказателен, непряк смисъл.
Интерес от продажбата ще имат българските граждани, но не и едрите арендатори, които плащат на собствениците жълти стотинки като аренда или като им я изкупуват, продължи Кунева.
И при операциите в обработката и търговията със земя има олигарси у нас, добави тя. Вчера избрахме Изпълнителен съвет. Това е оперативният орган на партията, който се състои от 15 души.
Седем са хора с опит, останалите са без партийна подготовка, седем са членовете му под 40 г., според нея е важно да има добра екипност. Хубаво е да приемем Конституцията с референдум, но е важно тя да бъде писана от хората, постави друг въпрос Кунева.
Изворът на правото е колективната мисъл, колективното писане, можем да бъдем в челните редици на такава политическа иновация, е нейното мнение.
Друга тема от последната седмица е свързана с вътрешния пазар в ЕС и как се чувства българският собственик на земята си.
Тече колективно обсъждане на новите правила на вътрешния пазар с четирите свободи - свободното движение на стоки, хора, капитали и др.
Темата за земята е в областта на свободното движение на капитали и продажбата се отнася за купуването на земя от чужденци, но не въобще, а граждани на ЕС.
Премиерът г-н Орешарски би трябвало да знае добре как се е приемала тази глава при преговорите ни за членство в ЕС
и тя се е водила от експерти на МФ. Ако тогава той е имал други изчисления или възражения би трябвало да ги е казал и да поиска по-дълъг преходен период. Кунева коментира неговото актуално становище по въпроса, което тя оспори.
В България имаме много дълъг 7 г. преходен период, по-дълъг има само Полша. Не може да се говори без да се познава материята.
Навсякъде в страната хората смятат, че става дума изобщо да се купува земя от чужденци, но турски граждани нямат право да купуват земя, те не са членове на ЕС.
Правителствата досега не направиха нищо, за да се повиши цената на земята в България, смята тя.
Не направиха нищо и да се спре криминалният начин, по който тя се продава на пазара. За 14 г. няма нищо направено – няма изгодни кредити за селските стопани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!