С минута мълчание за "изгорелите" в протестите срещу монополите започна днес учредяването на гражданско движение "Орлов мост - за промяна".
Протестиращите се събраха до храм-паметника "Св. Александър Невски" на Национална протестна конференция на открито.
Като нейна цел беше посочено сформирането на граждански политически борд, който да поеме функции на парламента, след като депутатите отказаха да обсъдят промени в Изборния кодекс.
Протестиращите пред храм-паметника "Александър Невски" се обърнаха към президента да застане зад българския народ, предаде БНР.
Те предупредиха, че в противен случай неговият мандат няма да завърши.
В учредяването на движението участваха няколко десетки граждани. Толкова са и присъстващите журналисти, уточнява БТА.
Янаки Ганчев - съучредител на движението, заяви, че не трябва да се правят спекулации и сравнения на гражданското движение с политическа партия.
Той призова за три "Не" и за бойкот на изборите и заяви, че те са нелегитимни и неравнопоставени.
Според Ганчев властта е подготвила военен преврат. Той се позова на изказване на министъра на културата в оставка Вежди Рашидов в Брюксел, в което се посочва възможността "вносен" генерал да направи преврата, защото български не би се съгласил.
Ние искаме промяна, но ако промяната минава през анархокомунизъм, по-добре да няма промяна, каза Ганчев.
Живели сме в комунизъм 45 години и след това още 23, и не искаме това да продължава, допълни той.
Ганчев поиска президентът Росен Плевнелиев да се вслуша в гласа на хората, а не на олигарсите, защото иначе може и да не си изкара мандата.
Оратори на митинга пожелаха "Орлов мост" да стане "Орловото гнездо" на 21-ви век и призоваха протестиращите да превърнат България в национално могъща и социално справедлива държава.
Същевременно около 70 представители на инициативни комитети, организатори на протестите в страната, се събраха в Габрово
Срещата започна около 11,30 ч. в зала "Дружба" на хотел "Балкан".
Участниците в срещата преминаха през строг пропускателен режим, а закъснелите имаха трудности с влизането в залата, което предизвика напрежение, съобщава "Дарик".
По информация на организаторите на срещата от вчера в Габрово са представители на 35 града, които са организирали протести в цялата страната.
Журналистите бяха допуснати в началото на срещата, която започна с едноминутно мълчание в памет на Пламен Горанов и възгласи "Българи - юнаци!".
След това представителите на медиите бяха помолени да напуснат, а участниците в срещата започнаха да попълват деклараци, дали членуват в партии и неправителствени организации.
По-рано домакините обявиха, че се дистанцират от политическите партии и за да избегнат провокации, в залата ще допускат само представители на протестиращите.
Среща на протестиращи имаше и в Пловдив,
където се проведе кръгла маса, на която членове на неправителствени и браншови организации се обединиха в създаването на инициативен комитет "Пловдив". Той ще работи за това да бъдат решени проблемите на гражданите, на малкия и среден бизнес, както и за подобряване условията на живот и бизнес в региона, заявиха участниците.
Те казаха още, че няма да участват в неделния протест в града от 11 ч. В Пловдив те ще имат свое шествие, което ще тръгне в 15 ч.
Рехави протести има днес в няколко града в страната
Няколко десетки протестиращи граждани от Велики Преслав блокираха за два часа пътя Шумен - Велики Преслав - Върбица, край старата българска столица. Основните искания на протестиращите са да бъдат предприети незабавни мерки за ремонт на пътя и за намаляване на безработицата в града.
Няколко десетки варненци се събраха на пореден протест пред сградата на общината. Основното им искане е Общинският съвет да се саморазпусне и заедно с изборите за кмет да се произведат и избори за Съвет. Малко по-късно част от протестиращите блокира едното платно на бул. "Мария Луиза" в града и се отправи към сградата на "Енерго Про".
В София, Бургас и Варна имаше протести срещу приватизацията на "БДЖ-Товарни превози"
От Централната гара в София започна протестното шествие, организирано от Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт. Протестиращите се отправиха към сградата на Министерския съвет. Те настояват приватизацията на "БДЖ-Товарни превози" да бъде спряна до избора на нов парламент и ново правителство и искат нова политика на държавата в областта на транспорта.
Координаторът на инициативата Веселин Кирев каза пред репортер на БТА, че според него БДЖ се води към умишлен фалит от ръководството на компанията и от министъра на транспорта в оставка. Протестиращите искат дружеството да остане държавно предприятие и да се потърсят начини за предоговаряне на дълга му. Една от възможностите за това според тях е отпускането на заем на БДЖ от Българската банка за развитие. Според Кирев през последните десет години България е загубила два милиарда лева заради намаляването на пътническите и товарните превози на БДЖ и прехвърлянето им към автобусния транспорт.
Около 30 протестиращи варненци с викове "Искаме си БДЖ" забавиха с десетина минути потеглянето на влака от Варна за Добрич от гарата в крайморския град. Те застанаха пред влака и седнаха на релсите. Протестиращите носеха български знамена. Влакът за Добрич по разписание трябваше да потегли в 12,40 ч.
В Бургас около 50 протестиращи се събраха на площада на Съдебната палата с плакати „Долу ръцете от БДЖ и Пристанището” и „Докога ще разпродавате България?”. Те минаха през сградата на общината и стигнаха до пристанището.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!