Протест срещу застрояването на Кара дере се проведе в столицата тази вечер.
Демонстрацията започна в 17.00 ч. и за час се събраха около 100 души, които рязвават българското знаме и носят плакати. На издигнатите лозунги те призовават: "Искам си плажа, имам куража да ви го кажа", "Не унищожавайте "Кара дере", "Стига гаври с Черно море. Долу ръцете от Кара дере", "Кара дере не се пере".
Нова ТВ съобщи, че към 19 часа протестиращите в центъра на София вече са били около 2000 души.
Недоволните граждани очертаха две основни искания:
Първото от тях е приемането на спешни промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, които да забранят строителството в защитените зони по местообитания, включително Кара дере. Другото, за което демонстрантите настояват, е отмяна на скандалното решение за инвеститор клас А в местността Кара дере.
Протестиращите припомниха изявление на министъра на околната среда и водите Искра Михайлова, в което тя категорично заяви, че в РИОСВ няма постъпили инвестиционни намерения за Кара дере. По думите им именно това е една от причините протестиращите да смятат, че всичко се случва зад гърба им и това, което се подготвя в Кара дере, е скрито от обществото. Според активистите управляващите се готвят да допуснат изграждането на нов Слънчев бряг върху плажовете на Кара дере.
На място край езерото "Ариана" на Орлов мост събираха и подписка за дългосрочно опазване на българското Черноморие, организирана от "Зелените".
След 18 часа започна и протестното шествие в София.
Най-отпред на шествието протестиращите държаха познатия вече плакат - "България каза: Орешарски, върви си". Първо недоволните граждани блокираха за кратко движението на Орлов мост и продължиха по маршрута си по бул. "Васил Левски" и Ректората на Софийския университет. Протестът стигна до Българската агенция по инвестиции и се отправи към крайната точка - Народното събрание.
И пред парламента протестиращите блокираха движението и скандираха "Оставка", "Долу мръсните ръце от Кара дере" и "Искаме природа - не искаме бетон".
След 19:30 часа протестиращите започнаха да се разотиват.
От "Зелените" обясниха, че протестът е легален и имат разрешение от Столична община.
Това е вторият протест в столицата срещу застрояването на местността.
Демонстрации има и в Пловдив и Варна
Около 20 души се събраха на протест в защита на Кара дере пред сградата на община Пловдив. Те изразиха недоволството си с викове "Искаме природа, а не бетон" и "Морето не е частно, нека ви е ясно". Организаторите се включиха в подписка против строителството в зони А и Б в Натура 2000 по Черноморието.
Във Варна близо 300 души протестираха срещу застрояването на местността, предаде Агенция "Фокус".
Междувременно днес в столицата се проведе и контрапротест за Кара дере. Живеещите в Бяла смятат, че инвестицията ще подобри условията им на живот.
На 19 март правителството даде зелена светлина на изграждането на курортен комплекс в местността Кара дере край Бяла. В съобщението на правителствената информационна служба беше уточнено, че фирмата-инвеститор "Мадара юръп", собственост на офшорна компания, смята да инвестира над 100 млн. лв. в три хотела и три зони за обществено обслужване. Проектът предвижда да се създадат 500 работни места.
Проектът се обсъжда от години и многократно предизвиква бурните реакции и дори протести на природозащитници. Решението за застрояването на Кара дере беше прието във Видин, където кабинетът заседава за първи път. Там министрите бяха посрещнати с оплаквания, че икономиката в района е в бедстващо положение.
На 20 март близо 2000 души се събраха на протест пред сградата на парламента. Протестът започна пред Министерски съвет, където недоволни от решението на кабинета поискаха да не се застроява местността Кара дере в община Бяла. Постепенно екопротестът прерасна в познатия вече ДАНСwithme и демонстрантите поискаха оставката на правителството с шествие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!