П ротестиращи дупничани блокираха главния път Е-79, а кюстендилци спряха движението по международния път за Македония.
Около 40 недоволни протестираха и пред ЦИК в София.
Блокадите на E-79 са организирани от инициативни комитети в Кюстендил и в Дупница в знак на протест срещу разпределението на депутатските мандати в Кюстендилска област, където ДПС, чиято листа води Александър Методиев, популярен като Бат' Сали, взима мандат срещу 864 гласа.
Протестът е под надслов "Не на подмяната". Заради преразпределението на гласовете от Турция, макар Методиев да е получил 864 гласа в Кюстендил, ще стане депутат.
От площад "Свобода" в Дупница тръгна шествие, като протестиращите блокираха международния път Е-79.
Образува се 4-километрова опашка от автомобили,
но шофьорите им подкрепиха действията на протестиращите. Около 500 дупничани участваха в протеста, като носеха плакати с надписи: „Дупница не иска депутат, избран с 900 гласа”, „Вземете си Бат Сали в ЦИК”, „Дупница няма да бъде градът на Бат Сали”.
В подписка жителите на областта настояват Александър Методиев - Бат Сали, който събра 800 гласа на изборите през миналата неделя, но получи хиляди от гласоподавателите в Турция, да се откаже от депутатското място като народен представител от Кюстендил.
Председателят на Общинския съвет на Кюстендил Иван Андонов обясни, че ще продължат да отстояват своето искане и ако е необходимо,
ще пренесат протеста си в София, пред Народното събрание.
Продължават и мирните протести на жителите на Дупница срещу избора на депутат от ДПС за техен представител.
"Тези протести са до голяма степен производни от разпоредби на Изборния кодекс. Лично моето мнение е, че
отидохме твърде далеч в насърчаването на малките партии
и затова постигнахме този ефект, който си има своите странични последици", заяви служебният премиер Георги Близнашки.
"Когато се правят промени в изборната система, трябва да сме наясно, че трябва да отговорим на две изисквания - от една страна демократичност - този ефект го постигнахме, имаме 8 партии в парламента, но вторият критерий е за ефективност, т.е. страната трябва да бъде управляема", посочи премиерът.
Според Близнашки не трябва да се допуска голямо разпиляване на гласовете, за да може накрая да се образува правителство, иначе "няма смисъл просто да правим снимки на реалното съотношение на силите в страната".
Смятам да предложим електронното гласуване във вариант гласуване на наши сънародници зад граница, каза още той. Ще направим много бързи консултации с водещи специалисти в тази област, със съответните фирми. Надявам се да получим едни заключения, които да ни позволят да тръгнем напред, защото си давате сметка, че това е рискова операция. Но ако ни уверят, че има достатъчно гаранции, че няма да има злоупотреби с електронния вот, аз смятам, че трябва да се въведе, каза служебният премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!