П ротивници на застрояването на Черноморието организираха няколко протеста днес. Жители на няколко морски общини обаче се събраха на контрапротести.
Най-многолюден бе протестът в София. Той започна в 18 ч. на езерото „Ариана“ и според Нова ТВ е събрал стотици протестиращи.
Исканията на множеството са да се предприемат незабавно стъпки, с които да се гарантира дългосрочното опазване на българското черноморско крайбрежие и останалите диви плажове, дюни, влажни зони и крайморски степи.
От Министерството на околната среда и водите те искат да изведе заповеди за обявяване на 20-те защитени зони по местообитанията в района на черноморското крайбрежие със забрана за ново строителство в двукилометровата ивица от брега на морето. Те настояват и за обявяване на парк „Българско Черноморие” (национален или природен) и серия от защитени местности, в това число районът на къмпинг „Корал”.
От Министерството на земеделието и храните и Прокуратурата пък искат да предприемат стъпки за разваляне на всички сделки, в които попадат дюни, сключени след 1 януари 2008 г.
Природозащитниците настояват за реално прилагане на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие чрез отразяване кадастралните карти на дюните и на зоните А и Б. Друго искане е Народното събрание да наложи мораториум върху промяната на предназначението на горски и подземен фонд в крайморските зони от „Натура 2000” до изработване на цялостна визия за развитие на българското Черноморие, както и Парламентът да приеме законови промени, за да се прекрати престъпното разграбване и унищожение на природния ресурс.
Малко преди 19,30 ч. протестиращите тръгнаха от Орлов мост и стигнаха до Народното събрание, като временно блокираха движението по бул. “Цар Освободител“. Те скандираха „Оставка“ и „Долу мръсните ръце от Кара дере“.
Протестът приключи малко след 20 ч.
Протести имаше и в Пловдив, Бургас, Варна и Русе, но много по-малобройни.
В Пловдив се събраха десетина екозащитници, предаде БГНЕС. Те се обявиха против инвестиционния проект в Кара дере, който, по техни думи, само ще увеличи свръхзастрояването по Черноморието и ще отнеме едно от малкото останали девствени кътчета по крайбрежието.
На обвинението на местните хора от Бяла, които твърдят, че на Кара дере идват само наркомани и пияници, екозащитниците отговориха с аргумента, че нарко- и алкохолният туризъм са запазена марка на „Слънчев бряг“, за което дори Би Би Си направи филм.
На Кара дере ходят хора, които пазаруват от двата магазина в Бяла и пътуват с местните маршрутки. Ако дойде офшорният инвеститор и въведе ол инклузив услуги в новия курорт, той ще пазарува на цени на едро съвсем от другаде, а местните хора няма да имат никаква полза от това, казаха още протестиращите.
Десетина души излязоха на протест и в Бургас. Организаторите от „Зелените“ имаха няколко искания: приемане на законопроекта, внесен от независим депутат, за промяна на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, според който ще се забрани застрояването в зоната в „Натура 2000“, която все още не е застроена; да се отмени и преференциалният режим, даден на инвеститора на Кара дере.
Вечерта протест срещу застрояването на Кара дере се проведе във Варна. Според Агенция „Фокус“ в него са участвали около 40 души. Те настояваха правителството да отмени скандалното си решение за предоставяне на приоритетния клас „А” на инвеститора на проекта. Хората искаха и бързо да се промени Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с които промени да се сложи край на строителството в защитени зони като Кара дере, Иракли, Странджа, Камчийски пясъци и дюните на Несебър.
Сред исканията на еколозите е и това за публично представяне на проекта за Кара дере, както и на подписания меморандум с инвеститора и на дебатите по темата в кабинета.
Същевременно в редица Черноморски общини се проведоха
контрапротести,
Контрапротестиращите наричат недоволството срещу строежа в Кара дере „зелен рекет” и настояват за развитие на туризма и увеличаване на работните места.
В контрапротеста в Бургас участваха около 20 души. „Може да има както строителство в рамките на закона, така и работа за хората и опазване на природата“, заяви Огнян Равнинов от „Българско Черноморие“. Според него българското законодателство е достатъчно добро, в „Натура 2000“ не е забранено да се строи, а си има ограничения, но еколозите изнудват потенциалните инвеститори.
Повечето от протестиращите бяха в младежка възраст, а за мотива за протеста, повтаряха само, че са „срещу зеления рекет“ и „искат да работят“, но не можаха да уточнят кои са рекетьорите и как се налага въпросния рекет, съобщава БГНЕС.
Подобни събирания имаше и в Долен чифлик, Бяла, Поморие, Несебър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!