П ротести срещу цените на горивата се проведоха в няколко града в страната в събота. С касови бележки от последното зареждане, хората излязоха на улиците, за да поискат обяснение защо тарифите скачат. Стигна се до блокади на ключови пътни артерии, съобщи NOVA.
В столицата протестиращите се събраха пред Министерския съвет.
Хората се обявиха не само срещу повишаването на цените на горивата, но и са срещу по-скъпото парно и топла вода.
В същото време от Българската петролна и газова асоциация са категорични, че мястото на протеста не е пред Министерския съвет, а пред посолствата на държавите – производители на петрол и пред организацията на страните – износители на петрол.
В Пазарджик полицията предотврати планираното затваряне на булеварди и бензиностанции.
Над 250 души с автомобили се събраха на един от входовете на града. На повечето от тях органите на реда снеха личните данни и ги накараха да подпишат предупредителни протоколи, според които, ако блокират движението, ще бъдат санкционирани за нарушаване на обществения ред. Според полицията протестът е незаконен. Въпреки забраната, час по-късно колоната от автомобили потегли по централните булеварди и за кратко блокира града.
Пътна блокада имаше и в Бургас.
Макар и за кратко, автошествието на протеста затвори магистралата. Резултатът - 3-километрова колона от автомобили.
Десетки жители на Монтана също излязоха на протест с колите си.
Монтана е един от градовете, в които цените на бензина и дизела са едни от най-високите в страната. Хората блокираха с автомобилите си няколко от бензиностанциите в града и заредиха със стотинки.
Организаторите на протестите призоваха гражданите, които присъстват на шествията, да носят касови бележки, за да внесат колективна жалба в Комисиите за защита на конкуренцията и на потребителя.
Рекордно висока инфлация и скок на горивата
Нено Димов: По-високият данък е "инвестиция в здраве"
Докога цените на горивата ще растат
"По моя лична преценка допълнителният ръст е от порядъка на 8-10%, което за мен е изненада. Вероятно има някаква спекулация, която е продиктувана вероятно и по политически причини", смята Христо Казанджиев от Българския минен форум. Според него причините са вътрешнополитически.
"При една и съща цена на петрола, цената на дизела 2010 г. е около 1 евро, а цената на дизела сега е около 1,25 евро", коментира той в предаването "Събуди се" по NOVA.
Ако през октомври миналата година сме зареждали дизел и класическия А95 на почти еднаква цена - малко над 2 лв., през изминалата седмица средната цена на дизела беше 2,42 лв., а на бензина - 2,38 лв.
И докато цените в София са малко под средните в страната, в Монтана твърдят, че са национални рекордьори с техните 2,42 за бензин и 2,50 за дизел.
Всъщност обаче първенците са във Велико Търново с 2,48 за бензина и 2,51 за дизела. Затова, там заплашват търговците с бойкот. За да ги принудят да намалят цените, по пример от Украйна, щели да спрат да зареждат от бензиностанциите на голяма верига в период от 10 дни. След това, на ротационен принцип, това щяло да се случи и с всички останали.
В Благоевград разликата между бензина и дизела е минимална, но въпреки това недоволство има и там.
"Както Държавната комисия по защита на конкуренцията, така и фирмата "Лукойл", която е с доминиращо положение, трябва да излезе и да обясни на хората какви са причините и дали има основание да считаме, че има някаква спекулация", заяви Христо Казанджиев.
Според него към настоящия момент пазарът на горива би трябвало да се успокои. Не се очакват екстремни увеличения или екстремни намаления на цената.
"Ако следваме логиката на международните пазари, цените на горивата у нас не би следвало да продължат да растат. В Последните дни има съществена корекция надолу на цената на суровия петрол, прогнозата също е за задържане на цените на суровината. Дали цените у нас ще спрат да растат, или можем да се надяваме на намаление, не може да се каже, защото пазарът на горива у нас не винаги следва логиката на международния пазар”, коментира икономистът Евгений Кънев.
"Аз бих очаквал и спадане на цените на горивата, тъй като тези ниски цени на нефта от последните седмици са всъщност цените, по които се договарят бъдещите доставки на горива в България", обясни Валентин Кънев от Балканска черноморска петролна и газова асоциация
По думите му, ако се разгледа връзката между цените на суровия петрол и горивата назад във времето, може да се види инерция в поведението на цените - горивата се движат със закъснение и увеличението на цените на горивата във времето може да бъде по-малко от това на суровината, за да се компенсира някаква друга тенденция, която е била по-силна преди това.
Прогнозата за цените на петрола на световните пазари обаче е поне в следващата година да се задържат на сегашните нива, което означава, че няма предпоставки за повече покачване на цените и у нас, успокояват експертите.
Ситуацията на други места по света
По-високи цени на горивата разгневиха и французите.
Причината обаче там е държавна политика с еко цел.
От януари 2019 литъра на дизела ще се покачи със 7 евроцента, а на бензина с 4 евроцента, при средни цени в момента. За бензина от евро и 56 цента и евро и 48 за дизела. Във Франция, най-често цените се увеличават в зависимост от покачване на данъка върху горивата. Преди няколко дни правителството реши той да достигне до 60% с цел да се използва повече градският транспорт и да се стимулира употребата на по-екологични начини на придвижване.
В Гърция цените също растат.
Бензинджийте предупреждават за постъкпване до 2 евро на литър. Безоловният бензин по гръцките острови на някои места вече се предлага по 2 евро, а за дизела - 1,40 евро. Цената на горивата в Гърция е формирана на конкурентен принцип. Възможни са спекулации на пазара на горивата, тъй като липсва достатъчно контрол от страна на властите.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!