Г раждани ще излязат на протест в София срещу увеличението на цените на парното и топлата вода. Недоволните ще излязат в 14ч. пред сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Тогава и регулатора ще обсъди на открито заседание оскъпяването на комуналните услуги, което следва 30%-ното увеличение в цената на природния газ от този месец.
"Протестът няма политически отенък. Не може парното да се увеличава. Това вече не е поносимо за хората", обясниха представители на протестиращите пред NOVA.
Остра реакция на цените в България: Решението е взето непрозрачно
Храни и услуги ще поскъпнат заедно с природния газ
Протестиращите са се срещали с председателя на КЕВР Иван Иванов.
"Попитахме го дали е имало обществено обсъждане. Няма. Попитахме дали е имало искане от Топлофикация за повишаване на цената. Няма. Чий интереси тогава удоволетворяват? Корпоративните на Булгаргаз", разказа Емил Георгиев, секретар на Федерацията на потребителите.
Той и част от другите недоволни са познати от протестите през февруари 2013 година. Тогава цените на парното и електроенергията доведоха до демонстрации в цяла България и в резултат на това премиерът Бойко Борисов подаде първата си оставка.
"Търпението на българските потребители е на изчерпване. Ако КЕВР днес вземе това решение, протестите срещу поскъпването на електроенергията от пролетта на 2013-а година ще им се видят като сън в лятна нощ", допълни Георгиев.
18-38% увеличение
Очаква се парното и топлата вода да поскъпнат с между 18 и 38% в различните региони на страната. За столицата и Пловдив увеличнието вероятно ще е 22%, а в Бургас - 25%. Най-голямо увеличение на сметките се очаква в Плевен, където КЕВР предвижда посъпването да е с 38 на сто.
Нарастването на цената на природния газ ще доведе до скок в пазарната стойност не само на комуналните услуги, но също и в тази на торовете, земеделската продукция, млякото и млечните продукти, хляба и много други стоки, произвеждани у нас.
От КЕВР заявиха, че поскъпването на природния газ не зависи от тях - просто такава е формулата, по която се определя цената от руската компания „Газпром” за България.
Около 20% от топлофикациите в страната работят на газ, заяви енергийният експерт проф. Атанас Тасев в "Здравей, България".
Според него, проблемът не е толкова в цените на услугите, колкото в ниските доходи. "Регулаторът е изправен до стената. Прекалената рестрикция на цените доведе до 4 милиарда липси в енергетиката. Накрая сметката пак я плащаме ние", заяви Тасев.
Ударът е изчислен
"Чакаха да минат изборите и започнаха безобразията. Всички специалисти казват, че има нещо нередно в работата на КЕВР. Ударът е изчислен, защото идва лято и на хората няма да им се протестира за парното", заяви политологът Евгений Дайнов, отново в "Здравей, България".
"За да има стабилни протести зад тях трябва да има банка, политическа или външна сила", прогнозира социологът Първан Симеонов размера на недоволството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!